Pégas (Excalibur) Precision Scroll Saw 16 Inch

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pégas (Excalibur) Precision Scroll Saw 16 Inch

Mesaj  Diever la data de Dum Mar 19, 2017 5:54 am

Dupa ce ani de zile ne-am tot pus intrebari de genul cum s-or fi simtind cei ocrotiti de soarta sa lucreze in tari unde o masina DeWalt reprezinta o dotare minima necesara, si am discutat teorie despre care o fi mai bun, DeWalt, Delta, Hegner sau Proxxon, ar fi timpul sa ajungem si la raspunsuri, cu conditia sa mai fim suficienti pe aici pentru un dialog. Cu ocazia unei deplasari de serviciu la o sesiune de comunicari organizata de o firma colaboratoare in conditii excelente in capitala Bavariei, Munchen, mi-am luat inima-n dinti si am dat o raita la magazinul din link-ul :
https://www.dictum.com/en/tools/woodworking-metalworking/saws/mitre-saws-saw-guides/704764/pegas-scroll-saw-16-inch
In acest loc orice pasionat de lemnarie se simte ca un copilas intr-o fabrica de dulciuri din Elvetia. Si eu venisem dupa niste marfa "elvetiana" a unei firma cu care mai lucrasem, fabricantii elvetieni de lame (bijuterie, traforaj si altele) Pégas. Nu, nu fac biciclete in Romania, ca nu si le-ar permite nimeni Laughing . M-am uitat la un Hegner, primul pe care il vedeam, si mi s-a confirmat prejudecata (ca ar fi supraevaluat), am admirat modelul mai mare din gama Pégas Precision Scroll Saw 21 Inch, care fusese prima mea alegere, am cantarit faptele si-am mers pe modelul de baza gamei. In 7 ani rareori mi-au trebuit peste 40 cm de adancime de taiere, si m-am descurcat intotdeauna; in plus masina mai mare venea la pachet cu o factura mai mare (iar cea de 30 de inch, cu una groaznica) si mai trebuia si adusa din Munchen, nu era suficient sa o cumpar. Iar la calatoria cu avionul marfa grea costa scump. Am achitat-o (pana la anul inca voi mai achita la ea), am plimbat-o prin Munchen cu metroul si taxiul (langa mine pe bancheta, in portbagaj la Mercedes n-a incaput), am platit la Lufthansa taxa pentru greutate suplimentara si am adus-o acasa. A fost o nebunie, stiu. Si fara nebunie inca discutam teorii. Mai e nevoie si de nebuni - daca le iese pot avea sansa sa fie considerati vizionari. Smile
Masina in cauza este de fapt modelul Excalibur, care intre fanii domeniului nu mai are nevoie de introducere. Doua firme europene, Pégas din Elvetia si Axminster din Anglia, le vand sub licenta, si le fabrica in R.O.C (Taiwan). Calitatea se simte din greutate - grosimea profilelor si tablelor nu are nimic comun cu tablaria de pe Einhell. Mecanismul este cu brate scurte, masa nu se poate inclina (se inclina mecanismul) si din cateva probe "la rece" nivelul vibratiilor este foarte scazut. Pentru trecerea de la o decupare la alta se desface prinderea de jos, nu de sus (sunt suruburi fluture, nu se folosesc scule, iar suruburile au in ele insertii care se pot uza fara a scoate suruburile din uz) si se ridica lama impreuna cu tot bratul superior, pentru a fi introdusa in urmatoarea gaura. Inca nu a ajuns in atelier, va trebui sa fac modificari la aranjament. Va mai tin la curent, daca isi manifesta cineva interesul.
Diever

Puncte : 442
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Pégas (Excalibur) Precision Scroll Saw 16 Inch

Mesaj  alin74 la data de Mier Mai 03, 2017 11:45 am

Cred ca e o jucarie pe cinste!La proba cum s-a comportat?

alin74

Puncte : 11
Data de inscriere : 13/03/2017
Varsta : 43
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Mai 11, 2017 9:47 am

S-a comportat si se comporta... cum sa zic? Daca ne-am putea programa un vis frumos in lumea traforajului perfect asa ar merge. In prezent fac niste cutii cu multa dantela pe capac si laterale, le fac in stiva, din placaj de 8 mm de ceiba. In 16 mm taie de nu se mai satura. Din cauza bratelor scurte lama se misca pe un cerc mic, oscileaza destul de mult inainte-inapoi si taie "agresiv", dar te obisnuiesti. Acum am taiat tot din interiorul capacului si ma pregatesc sa tai conturul exterior, si pentru asta am pus in stiva si doua placi pentru fundul cutiei, adica voi taia in grosime de 32 mm, cu o lama care taie de vreo 5 ore (tot Pegas, sunt foarte bune). Schimbatul dintr-o gaura in alta tine uneori si 5 secunde, daca am grija sa nu se strambe lama. Zgomotul este foarte redus, si stabilitatea exemplara. Ar trebui sa infiintez un club local, ar face fata si folosita in schimburi.
Diever

Sus In jos

Mesaj  alin74 la data de Sam Mai 13, 2017 2:47 am

M-a bucur ca sunteti multumit de ea si la cat mai multe proiecte.In legatura cu pamzele,de unde le procurati?Eu am luat de la Dedeman ceva cu numele de Taifun si Goliat parca dar cam slabute.Vorbesc din punctul meu de vedere, al unui incepator in ale traforajului electric.

alin74

Puncte : 11
Data de inscriere : 13/03/2017
Varsta : 43
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Mai 21, 2017 9:26 am

Lame am cumparat din multe locuri, si daca nu ma apuca in curand febra cumparaturilor as putea sta linistit 1-2 ani fara sa mai cumpar. Lamele Pegas care vin de la firma care vinde si masina mea cea noua sunt excelente, si am cumparat un pachet cand am comandat o lama de banzic din Anglia si mi se parea ca platesc prea mult transportul pe un singur produs. Lamele care se gasesc la noi sunt medii, dar macar se gasesc si nu sunt foarte scumpe - comparand vechile facturi am constatat ca lamele Niqua s-au scumpit de peste 2 ori, in Germania. Sunt si la firme online care trimit in Romania, de multe ori transportul e scump, dar ne putem grupa pentru comenzi comune.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus