Lame Olson

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lame Olson

Mesaj  Diever la data de Lun Apr 18, 2016 8:43 am

Dupa multe ezitari am plasat o comanda o firma de specialitati de-ale lemnului din Statele Unite - legata de ideea de a face placi din lemn masiv prin felierea de scanduri. Au fost obstacole, cum ar fi comanda minima (100 USD pentru comenzi in afara tarii - pentru altii o fi putin) si costul transportului. Pe langa lamele de banzic care ma interesau am mai pus in cos o rigla mica (era la reducere) si vreo 7 pachere cu lame de traforaj Olson, renumitele PGT, Precision Grounded Teeth, adica dinti rectificati (nu doar frezati, ca la majoritatea lamelor). Ce a fost greu a trecut, adica o asteptare chinuitoare - comanda a plecat incoace in 29 februarie si-a umblat prin Georgia, Florida, New York si alte locuri prin care-as umbla si eu daca mi s-ar oferi ocazia. Dupa New York a facut cam o luna si jumatate pana aici, probabil a venit cu vaporul si a avut de profitat si de delicateturile romanesti, inclusiv vama (doar coada si timp pierdut, fara plata, din fericire). Transportul m-a costat 19 dolari si n-a inclus urmarire si asigurare, deci am riscat ceva, dar decat sa dau 68 de dolari mai bine lipsa. Lamele arata de te trec fiorii, sunt numai sase in fiecare pachet - chiar sunt scumpe - au cate o chestie mica si probabil lubrifianta in fiecare pachetel si, nu mai trebuie sa zic, ma mananca palmele sa le incerc. Va anunt despre rezultate cand le testez.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Lame Olson

Mesaj  Diever la data de Mar Apr 19, 2016 10:11 am

Ei, am ajuns azi sa si testez o lama, marimea 5 cu dinti dubli. Ce am constatat:
- Lamele sunt dimensionate parca o idee mai mari decat ce intelegem in Europa prin lame nr. 5, o posibila explicatie pentru durabilitatea lor crescuta. Capetele lamelor (taiate oblic, o idee foarte practica, e usor sa vezi incotro e capatul de sus si e mai usor sa le bagi prin gauri date cu burghiul) sunt atat de late incat mi-au trebuit gauri date cu burghiul de 1.5 mm, mai mari decat eram obisnuit;
- e prima lama cu care lucrez care nu are niciun unghi de fuga - m-am obisnuit cu el de cand tot lucrez cu masina si il aplic automat, dar acum nu a mai fost cazul, taie exact in planul de oscilatie al mecanismului masinii. E normal daca ne gandim ca dintii sunt rectificati si bavura de la frezare, care cauzeaza unghiul de fuga la lamele normale, nu mai este prezenta;
- lipsa bavurii si sectiunea lamei inseamna si raze de intoarcere destul de mari;
- un detaliu interesant este ca in timpul schimbarilor de directie ajungea sa-mi dea lumina in ochi. Lampa din atelier e cam fix in ceafa mea, si de acolo se reflecta orbitor in... suprafata rectificata oglinda a lamei!
- nu am obtinut taiere fara bavura pe lemn, cred ca la masina mea nu pot regla pozitia lamei incat dintii indreptati in sus sa iese prin masa in lemn;
- pe lemn tare lasa o suprafata de taiere cum nu am vazut prea des - lucioasa ca oglinda.
Va urma...
Diever

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Apr 25, 2016 8:06 am

Cum subiectul pare a fi un smash-hit mai ceva ca supa rece Smile mai adaug niste constatari de ultima ora:
- am uzat una din lame taind niste modele de sezon (iepuri de Paste), placaj moale pus in stiva 5 straturi, 20 mm stiva. Au iesit OK, dar la genul asta de stiva materialul nu da doi bani pe marca lamei si lucrul merge greu, singurul avantaj ramanand reducerea numarului de baga lama/scoate lama;
- am rupt o lama dupa nici 20 de minute de taiere. La 75 de centi lama (plus transportul) m-a cam indispus incidentul. Ca de obicei s-a intamplat cand parghia de tensionare rapida a decuplat pe neasteptate in timpul taierii lasand mecanismul in miscare cu lama netensionata. De regula asta se intampla cand bacurile care prind lama se uzeaza si lama nu mai poate fi stransa bine, dar aici era altceva. Mi-am dat seama ca de vina este lungimea crescuta a lamei, e cam cu 3 mm mai lunga decat norma, dar se simte. Asta inseamna ca bratul superior sta mai sus, si atunci atinge in ceva si vibreaza, eliberand in timp parghia. Am rezolvat problema taind cam 3 mm din urmatoarea lama, si lucrurile par sa fi intrat in normal. Spre cinstea tehnologiei americane a fost chinul de pe lume sa tai lama.
- scurtarea lamei a mai rezolvat o problema, ridicarea dintilor "reverse" peste nivelul mesei ca sa mai ia din bavura de sub placaj.
Alte vesti nu sunt la fel de bune (nu ca toate cele de mai sus ar fi vesti bune), lamele de banzic din poza de sus vor trebui returnate. Aproximatia facuta cand am convertit lungimea lamelor in inch in milimetri nu a functionat cum credeam eu, si la tensionare maxima (de iese roata prin carcasa) lamele nu se intind, sunt prea lungi. Le voi returna (probabil vor calatori alte doua luni inapoi) si voi comanda in schimbul lor lame de feliat facute special pe marimea de care am nevoie. Din pacate asta e disponibil doar la lamele pentru feliere (Wood Slicer) nu si la celelalte variante, deci de "bandsaw boxes" pot sa-mi iau gandul, dar oricum astea ma interesau cel mai mult ca sa fac placi din lemn masiv pentru traforaj. Va anunt cand incep sa vand astfel de placi ca sa-mi amortizez cheltuielile. La ritmul transportului nu garantez ca va fi anul acesta Laughing . La ritmul forumului cred ca nici clienti n-o sa mai am... Sad .
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Iun 03, 2016 11:18 am

hmmm.Se numeste aventura Smile Pana la urma ,de ce nu? Cat priveste panzele de traforaj si eu am vrut sa cumpar din state.Nu mai stiu exact dar cred ca de la Mike's scrollsaw ,ceva skip tooth,astea-s cele mai agresive.Norocul meu a fost ca Mike ii baiat de treaba si mi-a recomandat sa le iau de la sursa,fabricant,undeva din Germania.Le-am cumparat prin cineva din Ungaria si am iesit la 2 sau 3 euro transportul.La vremea respectiva eram activ pe forumuri si ne stiam ,dialogam mult cu baietii astia.
Cat priveste panzele de banzic cred ca mi-am mai spus parerea.Dar nu-i bai ca-s suficient de batran ca sa ma repet Smile.
Un traforaj supra dimensionat,artizanal,care sa pastreze proportiile de la traforajele noastre .Cu brate oscilante de 1m lungime ,cu distanta intre brate de vreo 50 cm, cu o oscilatie cam de 15-20cm ,cred ca ar fi suficient de bun la feliat.Ar fi ca un mini gater oscilant.
Basca ca lamele de juma' de metru pot fi din panglicile aruncate de altii.
Pana la urma am sa fac unul de asta pentru ca ma gandesc de prea mult timp la el.Am schita si poze cu o scula din asta din Finewoodworking nr 24. Ii in format PDF daca n-o gasesti si daca o vrei o trimit cu placere.Desigur ca in momentul asta io habar n-am cum sa pun un PDF aici si nici nu ma zdrobesc sa aflu Smile. Dar no problem il rog pe fiul meu s-o faca ,daca-i nevoie.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Iun 08, 2016 9:35 am

E o idee destul de buna, si nu neaparat noua. Am vazut la TV o scula de-asta - avea mai multe lame si facea un trunchi intreg felii. Era facut din lemn, materialul uzual de constructie pe atunci, iar trunchiul trebuia importat, ca-n tara respectiva nu crestea prea mult lemn, dar crestea la superlativ harnicie si ingeniozitate. Asa ca au exportat scanduri, au importat lemn si cand au avut de toate si-au facut flota si au intemeiat un imperiu al comertului, ale carui consecinte inca se vad. Pacat ca au luat si decizii aiurea, gen dat la schimb o insula pietroasa unde nu crestea nimic pe una plina de mirodenii pretioase, dar de unde erau sa viseze la ce pret va ajunge metrul patrat de teren in Manhattan? Exact, vorbesc de olandezi, o natie jos palaria in opinia mea, ca si Japonia sau Coreea (cum adica, "care Coreea? Laughing ). Insa un fierestrau oscilant are niste hibe comparativ cu un banzic, cum ar fi uzura localizata si cursele in gol. Pe site la Highlandwoodworking se gaseste un document despre cum trebuie ajustat banzicul pentru taierea de feliere (resawing); nu am reusit sa il listez, dar oamenii stiu meserie si imi trimisesera o copie in pachetul cu lame, daca tot le-am facut vanzare m-au invatat si meserie. Nu am dubii ca odata ce voi avea lamele ma voi descurca.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus