Ce e cu Hegnerul asta???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce e cu Hegnerul asta???

Mesaj  Kapitan la data de Mier Iun 25, 2014 11:10 am

Am gasit anuntul asta si nu stiu daca e gluma sau nu (sau gluma proasta):

la tocmai.ro/ferastrau-de-traforaj-german-18011364.html

Va rog postati parerile voastre ca sa nu ma conving ca nu vad bine! cyclops

Kapitan

Puncte : 11
Data de inscriere : 25/06/2014

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Ce e cu Hegnerul asta???

Mesaj  Kapitan la data de Mier Iun 25, 2014 11:10 am

inainte de tocmai introduceti http//.www

Kapitan

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Iun 26, 2014 7:23 am

Daca as fi rau as putea crede ca ti-ai facut cont aici ca sa faci reclama produsului respectiv, in calitate de vanzator sau colateral. Nu cred ca se va supara cineva, mai mult, coforumistii care inca nu au masina de traforaj s-ar putea sa dea buzna. Trebuie insa stiut ca desi este adevarat ca in domeniu Hegner inseamna Mercedes asta are doua intelesuri - iar al doilea spune ca si piesele de schimb costa ca la Mercedes, lucru de care ar trebui tinut seama daca aparatul este trecut ca "functionabil".
Nefiind utilizator de Tocmai pagina mi se afiseaza securizat iar unele elemente nu sunt accesibile. Nu vad, de pilda, eticheta cu date. La tine se vede ce tip de masina este (hegner are/avea mai multe in gama, si nu e o idee buna se le compar vizual).
Daca nu mai primesc raspuns mi se va confirma (vezi prima fraza) ca nu sunt rau degeaba...
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Kapitan la data de Lun Iun 30, 2014 8:18 am

Nu am nicio legatura cu traforajul ala prietene tongue 

Si da...ai zis bine;esti rau degeaba.
Aveam de gand sa imi iau Proxxon si am dat inevitabil si de cele Hegner. Tot inevitabil am dat si de acel anunt (care de altfel este vizibil pentru oricine, numai ochi ,mouse si stecher la calculator sa ai) si cum eram totusi relativ "treaz" in acel moment mi-am pus problema daca este sau nu real. Asa ca am dat peste forumul asta pe care actionezi tu si am zis ca s-ar putea sa gasesc pe cineva care sa comenteze in vreun fel acel anunt.

Zis si facut.

Am postat chestiunea si am plecat la treaba mea....cum am vazut ca nu prea miscase nimic pe aici in ultima vreme,nu m-am grabit sa mai verific site-ul...

PANA AZI! Cand ce sa vezi??  A mai postat cineva dupa mine breeee!!! bounce bounce bounce 

Dap...te cred ca te dor ochii cand te uiti la Hegneru' ala...si eu cred ca e o bataie de joc . Ori isi da ultima suflare ,ori de fapt nu vinde Hegner si poza are doar "caracter informativ".

Hai ca te las si multam de raspuns! bom

Kapitan

Sus In jos

Mesaj  Kapitan la data de Lun Iun 30, 2014 8:22 am

A da.. acu pe bune.
Care e cel mai tare traforaj (considerand raportul calitate-pret, cat de solid e,longevitatea) dintre
- Proxxon Ds 460
-Hegner Multicut1
-Delta
(nu mai stiu exact care;cel mai apropiat ca pret de celelalte doua mentionate)

Numai bine!

Kapitan

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Iul 01, 2014 7:40 am

Ma bucur sa aflu ca esti serios. S-au cam rarit in vremurile astea ciudate.
Daca Hegner ala e Multicut 1 ar trebui inhatat rapid si fara retineri. Mecanismul este mult mai simplu si robust decat la majoritatea masinilor disponibile, deci ar trebui sa fie usor de reparat chiar daca nu a fost ingrijit cum trebuie. Totul este dimensionat zdravan si lucrat nemteste. Ar merita - numai sa nu fie, cum spui, doar o momeala. L-am gasit pe un site englezesc la 408 lire englezesti - ori s-a apreciat leul, ori e chiar facut zob, ori omul nu stie ce vinde. Mi-e greu sa cred ca nu stie ce vinde, netul stie sa-l foloseasca. Dar e important sa poate fi folosit si sa aiba toate accesoriile. Ce imi place mai putin la el este ca nu prea e gandit pentru fretwork - modul de scos-repus lama e cam obositor la decupaje mici si marunte, desi nu-i exclus sa iti intri rapid in mana.
La Delta am gasit pe site modelul 40-694, care sta linistit umar la umar cu Hegnerul. Are mecanismul folosit si de DeWalt, cu brate scurte, care asigura vibratii slabe si ergonomie foarte buna. Imi mai place constructia mesei care are axa de pivotare in planul superior, deci nu are nevoie de insertii in masa - masa pivoteaza in jurul punctului pe unde trece panza prin ea. Nu accepta lame cu stift. Dar ma astept sa nu fie foarte ieftina. Pe Amazon e 430 USD, iar "free shipping" probabil se refera la US of A. Daca as gasi-o la acelasi pret cu Hegnerul romanesc as opta pentru Delta si as cumpara-o chiar daca am deja masina de traforaj. Very Happy 
Proxxon - mi-a placut marca de cand am auzit de ea, asa ca-i cam surprinzator ca n-am cumparat nimic. Ma bucur sa vad ca au progresat si au lasat in urma vechile modele cu lama tensionata de arc (motorul doar tragea de partea de jos a lamei, de sus tragea un arc, cum putea si el), dar masina e doar medie - ce arata bine este mecanismul de inclinare cu pre-setari plus reglaj fin, care e valoros daca ai multe taieri inclinate. La mine sunt sub 1%. In rest schimbarea lamei la fretwork e la fel de pisaloaga ca la Hegner. Accepta lame cu stift - nu am folosit pana acum. In mod traditional la Proxxon totul este scump, dar pe l-am gasit la 328 Euro.
Sper sa iti ajute la ceva documentarea pe care am facut-o ca sa ma revansez ca te-am acuzat pe nedrept. Embarassed
Diever

Sus In jos

Mesaj  Kapitan la data de Mar Iul 01, 2014 12:03 pm

Multumesc mult!

Ma faci de-l sun pe ala maine... numai sa il mai aiba!!

Kapitan

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Iul 15, 2014 7:43 am

Ceva noutati, mein Kapitan? Smile 
Diever

Sus In jos

Mesaj  Kapitan la data de Lun Iul 21, 2014 11:58 pm

Laughing 

Da...stiu...am vazut.

Omul a fost informat Suspect 
Ce inseamna sa nu iei decizia rapid No No No 

Kapitan

Sus In jos

Mesaj  Kapitan la data de Lun Iul 21, 2014 11:59 pm

Acuma o sa imi iau un Ds46 . Asa, de suparare!!

Kapitan

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Iul 29, 2014 9:06 am

Karma. Asa cum tie ti-a trecut prin minte sa te documentezi pe un site de traforaj... probabil ca i-a trecut si vanzatorului. Poate ca recenzia mea i-a dat ideea sa creasca (bine de tot) pretul; asta este, m-am molipsit si de la emisiunile de pe Discovery (se negociaza, dar etica este baza oricarei negocieri) dar asta e oricum felul meu, mi se pare mai simplu sa spun clar adevarul decat sa descalcesc un ghem de minciuni. Masina chiar e buna si e pacat s-o vinzi pe bani de fier vechi. Si nu spune nimeni ca va ramane la pretul asta, daca nu se vinde. Da-ne de veste despre Proxxon cand ajunge si cum merge.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus