Lemn masiv

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lemn masiv

Mesaj  Diever la data de Sam Mai 03, 2014 11:29 pm

In anii astia in care activitatea mea pe forum s-a dus inspre zero m-am extins inspre domeniul tamplariei traditionale facuta cu scule manuale, cu sprijinul si indrumarea unui fan local al domeniului, foarte pasionat de scule si care si-a transformat pasiunea in afacere, avand un mic magazin. Am adunat si o suma de carti in domeniu, care m-au lamurit ca si in domeniul prelucrarii lemnului suntem in... epoca de piatra, cu sprijinul consistent al celor care considera ca omul instruit si realizat nu voteaza destul de sigur. Cu ocazia asta m-am lamurit si cat de mult este preferat pe dincolo lemnul masiv; prin comparatie placajul si aglomeratele sunt vazute ca materiale de mana a doua, in ciuda avantajelor pe care le au in fata lemnului cand vine vorba de deformarea din cauza temperaturii si umiditatii. Multe din noile abilitati sunt utile si la traforaj, dar din pacate dotarea cu scule este o necesitate daca vrei sa faci treaba.
Multi dintre noi am vazut, pe hartie sau pe net, cum arata niste lucrari de traforaj facute din lemn masiv, ce diferenta fac laturile (si chiar decupajele) unde nu se vad suprapunerile de straturi ale placajului.Din pacate insa materialul nu e de gasit la noi la calitate corecta, insa se poate face ceva.
O abordare este sa tai lemn felii si sa asamblezi feliile intr-o placa, pe care apoi sa o aduci la grosimea necesara si o calitate buna a suprafetei. Asta se poate face integral cu scule manuale - fierastraie, cleme-prese, rindele, razuitor sau smirghel. Daca faci asta doua ore pe zi nici la sala nu mai trebuie sa mergi Smile . Am constatat ca de multe ori panourile asamblate industrial au imbinari cu "zimti", care mai complica problema, dar se pot face si imbinari simple; functie de tipul de lemn sunt pe piata adezivi cu care ruperea se produce langa lipitura.O modalitate mai complexa, cu riscuri si posibile castiguri, este taierea unei placi in doua pe grosime. Directia de taiere este cea mai proasta posibila, in lungul fibrelor lemnului, si sunt cateva "smecherii" care impiedica lama s-o ia de capul ei prin material, dar riscul mare este indoirea placii din cauza tensiunilor interne. Am taiat asa o veche placa de tocat de bucatarie, si a mers, dar s-a curbat. Acum am cumparat o scandura de 100x38x5 cm din mahon, si imi fac curaj sa o feliez. Cu lemn moale merge (dupa ce se obisnuiesc muschii cu fierastraul) ca in unt, dar mahonul e in alta liga. De aceea cred ca voi folosi fierastraiele japoneze, care au lame subtiri si taie relativ mai usor, dupa ce te obisnuiesti cu ele.

Ultima editare efectuata de catre Diever in Mier Mai 07, 2014 9:03 am, editata de 1 ori
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Lemn masiv

Mesaj  adrian la data de Mar Mai 06, 2014 12:44 am

OK Diever,just for you LOL...
Unu ,lemn de castan,doi ,vezi scula de aburit.Apoi restu' numa' imaginatie.
http://www.youtube.com/watch?v=UlhN7e9xWpk
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Mai 07, 2014 9:06 am

Multumesc, e frumos, stiam de tehnica indoirii prin aburire (alaturi de celelalte doua, presarea furnirului in forme si crestaturile) Cum zic, de cand m-a prins microbul am avut timp sa ma fac toba de teorie - sa vedem cand vine timpul si pentru practica.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Sept 05, 2014 1:43 am

Deocamdata randamentul este de 20%, adica 2 felii taiate bine la 10 taiate in total. Sad E arta curata sa mentii directia de taiere cu un fierastrau mare si se pare ca inca nu stapanesc arta respectiva. Am cautat pe cineva care are ferestrau cu banda, sau banzic cum i se mai spune, si mi s-a zis ca acesta... nu poate taia drept! La altii poate, dar cand am vazut bunatatea de improvizatie am numarat, discret, degetele mesterilor. Erau toate, deocamdata, dar cred ca solutia va fi sa imi caut si cumpar un astfel de fierestrau. S-au oferit sa imi taie lemnul la circular, dar la 7 mm lemnul 4 mm taietura e bataie de joc. Mai am in vedere si un suport care sa tina scandura corect cat timp o tai, dar asta mai vedem.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Mar 11, 2016 10:57 am

Ei, a mai trecut o gramada de vreme, am luat si banzic, mi-am facut si curaj sa-l folosesc si am facut cu chiu cu vai o lucrare din lemn de mahon. Am constatat ca lama cu care a venit banzicul nu e buna pentru taiat lemnul felii pe latime, taie neregulat si deviaza, asa ca am avut de rindeluit o gramada. Iar mahonul e din cel african, ceea ce combinat cu directia de taiere avea un efect dezastruos la rindeluire: in orice directie as fi dat cu rindeaua ceva fibre tot prost stateau si se deteriora suprafata, asa ca a fost chin pana am invatat tehnicile necesare si a iesit OK. Promit ca revin cu poze. Am comandat acum lame de calitate pentru feliat, sa vedem cand (si daca) ajung, ca le-am comandat cu cea mai ieftina si lenta posta din SUA, altfel ma costa transportul mai mult decat marfa. Ca sa ajung la suma minima pentru o comanda internationala am mai pus ceva langa: lame de traforaj Olson PGT Shocked ... mmmm... abia astept sa le vad cum se comporta.
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Mar 14, 2016 10:48 pm

Baiu cu lamele,panglicile ,de ferastrau bazic ii ascutitul lor si sudura cand se rup.Daca vrei sa faci felii o bucata de lemn (resawing),dintii trebuie ascutiti perfect la fel,departati foarte uniform (cararea,parca asa-i spune),altfel nu vei fi multumit cu rezultatul taierii.Ori toate astea se fac cu dispozitive,care trebe cumparate ,sau facute ma rog.Idea-i ca trebuie prea multa precizie,pe langa calitatea otelului.Eu am renuntat la bazic tocmai din cauza asta.
adrian

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Mar 14, 2016 10:57 pm

In schimb este o alta idee (scula) care pare mai accesibila pentru nivelul nostru.Si anume ,imagineaza-ti un traforaj gigant in care ,poti prinde segmente de lame de bazic.Sa zicem ca lama ar avea cam 50 cm lungime ,deci si deschiderea dintre bratele gigantului ar fi tot 50 cm .Sa zicem o cursa sus-jos cam de 10-20 cm.Sa mai zicem ca-i antrenata de un motor de masina de spalat,prin intermediul unei volante.Deci respecti raportul dintre proportiile unui traforaj electric,doar ca la o scala mult marita.Seamana cu un gater oscilant.Viteza de taiere ii mai mica ,dar parca-i mai accesibila,pentru mine cel putin.Am undeva detaliile de constructie .Daca le vreti careva spuneti si le voi posta.Daca-mi aduc aminte cum se ataseaza file aici in forum Smile
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Mar 15, 2016 9:13 am

Lama pe care-am comandat-o (impreuna cu altele, ca in strainatate pachetul tre' sa coste macar 100 $) se cheama WoodSlicer si e facuta din otel de arc. Mai are o grosime mica, un ceapraz (deformarea laterala a dintilor ca sa fie mai lat in fata si sa nu se intepeneasca in lemn) mic, (deci taie mai usor, pe o grosime mica si cu pierdere mai mica de material) plus doua chestii foarte speciale. Una e ca dintii au pasul variabil. De ce? Din cauza vibratiilor - acestea apar din cauza combinatiei intre turatia motorului si pasul dintilor. Daca pasul e variabil dispar si vibratiile - simplu, nu? Pai nu. Ma uit si la fierestraul japonez Kataba pentru feliat, si ma apuca toti dracii geometriei numai la gandul de a desena un fierestrau cu dintii de marime si pas variabil, nicidecum sa-l mai si fac. Cu toate ca de cand a aparut un nou instrument de stantare, numit laser, orice poti sa desenezi se poate si taia. Stiu, ca cu asta ma ocup, desenez chestii pe care altii mi le taie cu laserul. A doua chestie tare e un procedeu grozav pentru imbinarea lamei. Nu se insista prea mult asupra detaliilor tehnice, chestiile astea vand marfa, dar ma gandesc c-o fi buna daca firma da garantie completa daca lama se rupe la imbinare!!! Inseamna ca au incredere in ele. Am vazut cand cautam banzic si scule "complete" care includeau si statie de sudura cap la cap, de m-am intrebat care parte era mai folosit la masina-unealta, partea de fierestrau sau cea de sudat lame? Unii au facut cercetare si au progresat, altii am ramas pe unde ne-a uitat istoria. Banzicul a ramas o scula de baza, inclusiv traditionalistii care se intorc la scule manuale nu renunta la banzic, care inlocuieste alt tip de scula din tamplaria pre-industriala: cardul de ucenici care faceau munca bruta.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Oct 27, 2016 9:45 am

Revin cu vesti pe masura ce devin... bune. Super-lama de banzic americana s-a dus de unde a venit, dupa ce am constatat ca transformarile inch-metric si aproximatiile nu au functionat, si a venit prea lunga ca sa intre pe roti si sa mai si taie. M-a costat transportul la returnare - si o dimineata pierduta la posta, c-asa (ne) fac unii posta pe la noi - dar mi s-au rambursat banii rapid si fara discutii, foarte civilizat. Am renuntat sa mai iau de acolo, era disponibila si marimea mea si oricare alta la comanda, cu asteptare 2 luni si ceva adaos substantial la plata. Zilele trecute intru eu pe-un site britanic (unul dintre cele doua site-uri care vand masini de traforaj facute dupa licenta Excalibur, niste masini extraordinare, imi lasa bine gura apa uitandu-ma la specificatii si poze, apoi mai rasfoiesc si dau de lame de banzic, speciale pentru feliat, cu marime corecta (e bine sa cumperi de pe acelasi continent, si pana nu intra Brexitul in vigoare) nu prea scumpe si bune ca specificatii. Din nou transportul costa cam cat lama (macar nu se mai facea cu vaporul) si am completat pana la o comanda decenta cu niste lame de traforaj Pegas; acestea nu au nicio relatie cu producatorul national de biciclete, sunt facute in Elvetia si functioneaza exact cum te astepti de la niste scule elvetiene. Lama s-a potrivit, am reglat banzicul si distantierul si asta-seara am scos primele placi groase de 6 mm, uniforme ca grosime si curate la suprafata incat nu mai mai necesita prea multa finisare. Am fost uimit sa vad ca taie fag de parca e polistiren. Vin vremuri interesante, zic eu. bounce
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus