Magazin virtual,aici pe forum???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Magazin virtual,aici pe forum???

Mesaj  adrian la data de Mar Mar 19, 2013 10:44 pm

Nu stiu daca-i posibil,tehnic si legal,dar idea este urmatoarea...cum s-ar putea face o categorie noua,aici pe forum,in care sa putem posta lucrarile pe care am dori sa le vindem?
Sa zicem ca deschizi optiunea magazin virtual,apar numele membrilor care au articole de vanzare,dai click pe nume si vezi articolele insotite de preturile corespunzatoare.Asta ar genera vizualizari mai multe si naiba mai stie ce.
Desigur ca administratorul are ultimul cuvant ,dar si el are nevoie de idei de la voi,poate gasim o formula rentabila pentru toata lumea.
Pana la urma cei mai multi care vor ceva din acest domeniu ,ca vor sa fie membri,ca ar dori sa comande ceva tot aici ajung ,pentru ca aici este comunitatea virtuala cea mai mare din tara.
Atunci de ce sa ne chinuim pe Breslo si mai nu stiu pe unde sa vindem.
Astept comentariile voastre!
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Magazin virtual,aici pe forum???

Mesaj  bulgaru la data de Mar Mar 19, 2013 11:02 pm

Nu este o idee deloc rea.Dar cu Admin ai luat legatura inainte?Eu zic sa discuti cu el mai inti si apoi vedem ce se poate face.Asa este corect.

bulgaru

Puncte : 159
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mar Mar 19, 2013 11:04 pm

Ma gandesc ca poate sa raspunda si aici,doara de aceea se numesc discutii generale.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mier Mar 20, 2013 12:19 pm

Adrian, asa nu se poate pentru ca am intra sub incidenta mai multor legi care stipuleaza infiintarea unor astfel de magazine.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

magazin virtual

Mesaj  scooby la data de Joi Mar 21, 2013 1:35 pm

Asa este, dupa cum spune si Admin un magazin virtual in adevaratul sens al cuvantului este mai greu de infiintat deoarece trebuie sa se supuna numitor legi, presupune infiintaa unei societati comerciale, cu tot ce presupune asta si multe altele. Ceea ce insa se poate face foarte simplu si elegant este sa se creeze de exemplu doua categorii noi in radacina forumului, una Vanzari lucrari si cealalta Cumparari lucrari,in cadrul carora fiecare membru care doreste sa vanda/cumpere vreo lucrare sa posteze acest lucru in cadrul unui topic propriu.Este o tehnica cat se poate de legala si de echitabila ,care se practica cu succes de multa vreme pe mai toate forumurile din Romania.in cadrul anuntului se pot pune una sau mai multe poze ale produsului, o descriere succinta (material,dimensiuni etc) si evident pretul.

scooby

Puncte : 12
Data de inscriere : 01/01/2013

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Joi Mar 21, 2013 9:02 pm

Tocmai pentru acest gen de idei am deschis subiectul.Faptul ca l-am numit eu magazin virtual nu trebuie inteles ad litteram .Defapt avem deja ''anunturi '' chiar doua ar putea fi una ''anunturi vanzari'' si respectiv ''...cumparari'' ,de ex.Asa cred ca ar fi mai usor de gasit de catre un potential si pretios client . Very Happy
adrian

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Dum Mai 04, 2014 1:03 am

Consider pertinenta propunerea si o sustin. Asteptam insa si parerea admin!
bame

Puncte : 577
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 62
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus