Constructie aparat pirogravura

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  peti sat la data de Mier Apr 04, 2012 8:10 am

Buna
Am deschis acest topic pentru a solicita putin ajutor pentru a construi un aparat de pirogravat ... Aparatul as dori sa il folosesc la lucrari simple ,fara tenta artistica (ex.un suport de vin din lemn rotund si sa desenez un strugure )
in momentul de fata am un transformator care scoate in secundar 24, 12,9,6,3 V , pana in momentul de fata l am folosit la incarcarea acumulatorului , dar un ap de pirogravat ar fi mult mai util ... Transformatorul este unul destul de solid , dar nu stiu ce putere are , cand incarca bateria de la masina imi indica pe aparatul de masura 2 A dar eu cred ca poate mult mai mult ..... cum as putea sa vad cat poate maxim ? oare ce consuumator as putea sa folosesc ca sa pot inseria ampermetrul ???
o alta problema :am pus o punte redresoare de 25 A , care se incalzeste foarte tare ,il pot folosi doar cu radiator pe el si un ventilator de la o sursa pc , pentru aparatul de pirogravura am nevoie de punte redresoare ?
Daca aveti ceva poze cu interiorul unui ap.pir. ar fi foarte util ...
Multumesc

peti sat

Puncte : 3
Data de inscriere : 04/04/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Constructie aparat pirogravura

Mesaj  nicu_cap la data de Mier Apr 04, 2012 10:05 pm

Cred ca pentru un electronist ar fi ceva simplu si poate sa-ti puna si o rotita ceva pentru schimbarea tensiunilor sa nu mai fie nevoie sa inozi firele spor.
nicu_cap

Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 36
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Vin Apr 06, 2012 9:05 am

Daca iti duce incarcarea acumulatorului pentru masina, sigur iti este bun si pentru pirogravura.
bame

Puncte : 577
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 62
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Solutii

Mesaj  lexan50 la data de Dum Apr 08, 2012 11:07 am

Sunt mai multe solutii la problema ta,daca vrei trimite-mi un E-mail la adresa lexan50@yahoo.com

lexan50

Puncte : 18
Data de inscriere : 02/08/2010
Varsta : 64
Localizare : IASI

Sus In jos

Mesaj  Florinel la data de Dum Iul 22, 2012 2:35 am

Salut, o solutie foarte buna pt. un reglaj fin al tensiunii de iesire se poate face asa: inseriaza un intrerupator cu variator de tensiune ( se gasesc la toate magazinele cu electrice si se folosesc la rglarea luminozitatii becurilor ) cu infasurarea primara a transformatorului ( unde intra 220V ). Poti lega pt . un amperaj mai mare pe iesire un fir de la iesirea de 6V la 24V , de la 24V legi un fir ce duce in capul pirogravor, acum de la iesirea de 12V legi al doilea fir ce duce la capul pirogravor, practic prin aceste legaturi pui cele 2 bobine in paralel avand tensiunea de iesire 6V, dar amperaj dublu. Acum printr-o simpla rotire a variatoruli se modifica tensiunea de la 0 la 6v , amperajul ramanand acelasi.

Florinel

Puncte : 28
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Aparat pirogravura hand made

Mesaj  dodoedragos la data de Joi Oct 17, 2013 11:22 pm

Va salut. Ma bucur ca am gasit acest forum. Din dorinta de a pirograva, m-am apucat sa construiesc un aparat. M-am folosit de acest forum pentru a lua unele idei.
O sa atasez unele poze cu ce am reusit sa fac.

dodoedragos

Puncte : 1
Data de inscriere : 13/10/2013

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Sam Oct 26, 2013 1:14 am

Florinel a scris:Salut, o solutie foarte buna pt. un reglaj fin al tensiunii de iesire se poate face asa: inseriaza un intrerupator cu variator de tensiune ( se gasesc la toate magazinele cu electrice si se folosesc la rglarea luminozitatii becurilor ) cu infasurarea primara a transformatorului ( unde intra 220V ).  Poti lega pt . un amperaj mai mare pe iesire un fir de la iesirea de 6V la 24V , de la 24V legi un fir ce duce in capul pirogravor, acum de la iesirea de 12V legi al doilea fir ce duce la capul pirogravor, practic prin aceste legaturi pui cele 2 bobine in paralel avand tensiunea de iesire 6V, dar amperaj dublu. Acum printr-o simpla rotire a variatoruli se modifica tensiunea de la 0 la 6v , amperajul ramanand acelasi.
recomandarile sunt foarte bune, dar nu neaparat necesare, intrucit daca ai folosit redresorul pentru incarcarea bateriei de masina, sigur iti este sufficient pentru pirogravura, deoarece bacteria ia pentru scurt timp un amperaj mare, de regula putin peste 15-20% din capacitatea bateriei, apoi scade treptat satbilizandu-se consumul la aproximativ 10% din capacitate; faptul ca utilizezi o punte redresoare de 25A este arhisuficient;

cum in mod cert nu vei gasi detaliile tehnice ale nichelinei cumparate, sau recuperate de la vreun resou, iti recomand sa calculezi in maniera urmatoare:
masori diametrul nichelinei- subler
masori cu precizie 1m de material
aplici o tensiune stabilita 6V, sau 12V- voltmetru
masori intensitatea curentului- ampermetru
din relatia rezistenta =tensiunea (current continuu)/intensitatea determini valoarea rezistentei
din relatia rezistenta= rezistivitatea*lungimea/patratul sectiunii determine valoarea rezistivitatii
in acest moment ai toate detaliile sa-ti dimensionezi lungimea materialului pentru diferite forme, implicit lungimi si implicit valoarea tensiunii de reglat
bame

Puncte : 577
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 62
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus