Zgomot traforaj electric

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Zgomot traforaj electric

Mesaj  ionel la data de Joi Mar 29, 2012 4:46 am

buna ziua,
va rog sa-mi recomandati un traforaj electric pe care sa-l pot folosi intr-un apartament
am acum un proxxon ds 230 cam zgomotos
multumesc

ionel

Puncte : 3
Data de inscriere : 29/03/2012
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Zgomot traforaj electric

Mesaj  Admin la data de Joi Mar 29, 2012 6:42 am

Proxxon este un traforaj catalog ca silentios; mai silentios ca acesta nu stiu ce ai putea acumpara.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Mar 29, 2012 7:52 am

Am constatat ieri ca traforajul devine mult mai silentios cand uit sa-mi scot din urechi dopurile 3M pe care le folosesc cu slefuitorul cu banda, care se lauda cu 110 decibeli. Problema ar fi ca trebuie sa-ti dotezi toti vecinii cu astfel de dopuri, si sa te bazezi pe intelegerea lor - cam improbabil in tara asta mereu fascinanta.
Lasand gluma de-o parte cred ca orice traforaj electric poate fi potolit macar partial. E vorba in principal de amortizarea sunetului - pus ceva burete cauciucat intre masina si masa, lucrat cu turatii mici - taiat un singur strat, nu 3-4, ca altfel se opinteste. Intretinere buna a masinii, ca sa nu cante articulatiile. Si desigur, proba la cumparare - o masina zgomotoasa din constructie greu va fi amutita.
Din ce stiu masina americana de traforaj Eclipse este foarte silentioasa si lipsita de vibratii din constructie, dar e aproape ca si cum as vorbi de SF. Pe locul doi ar veni masinile DeWalt, cu schema lor cinematica avand mase in miscare mici. Dar nici acestea nu sunt prea aproape de noi, din pacate.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Joi Mar 29, 2012 8:04 am

Din pacate nu vei gasi scula potrivita.Nu poti antifona un colt undeva,o camara,de ex,cu cofraje de oua? Vorbesc serios
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Zgomot traforaj electric

Mesaj  Florinel la data de Dum Iul 22, 2012 3:41 am

Salut, ds 230 este cel mai mic din gama proxxn, deci nu ar trebui sa faca mai mult zgomot decat un traforaj manual, eu am ds 460 cel mai mare model al lor si are un nivel de zgomot acceptabil, nu am bagat nimic in urechi si lucrez de 2 ani la el , chiar zilele trecute am taiat lemn de nuc 5 cm grosime cu cea mai mare panza existenta cu pin, l-am montat pe un covor de cauciuc moale de 10mm pe o masa solida si nu e deloc zgomotos, poate are traforajul tau ceva ce-i amplifica zgomotul, poate se dea o rezonanta prin faptul ca nu e fixat bine atunci cand lucrezi sau verifica angrenajele sa nu aiba joc peste limita normala.

Florinel

Puncte : 28
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum