Pattern-uri pt traforaj

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pattern-uri pt traforaj

Mesaj  andreifonz la data de Vin Noi 13, 2009 4:25 am

Buna, ma numesc Andrei si in primul rand vreau sa va multumesc pentru crearea paginii si sa va urez succes.
Tatal meu obisnuia sa lucreze cu traforajul si adevarul e ca a facut niste lucrari interesante. Mie mi-a placut mult si vreau sa ii urmez munca Smile. Desi nu am prea practicat, imi place foarte mult si as vrea sa va întreb cate ceva.

Pentru început, cu ce program obisnuiti sa creati pattern-uri pe calculator? Eu stiu sa folosesc cat de cat Photoshop si învat destul de repede sa ma adaptez la programe asa ca nu este nici o problema. Va rog daca îmi puteti spune ce programe se folosesc in general si sa îmi dati ceva notiuni de început.

PS: Va rog sa îmi scuzati greselile de ortografie, sunt de cativa ani in alta tara si din pacate incep sa imi pierd din abilitati Sad.

Multunemsc anticipat!

andreifonz

Puncte : 9
Data de inscriere : 13/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Monzón - SPAIN

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Pattern-uri pt traforaj

Mesaj  Admin la data de Vin Noi 13, 2009 5:20 am

Andrei, foarte multe modele de traforaj se gasesc deja pe piata si pot fi cumparate (America,spre exemplu are o adevarata industrie); foarte multe modele asteapta sa fie descoperite. Traforajul este o arta cu ajutorul careia poti face aproape din orice o lucrare. Poti sa lucrezi dupa o poza sau poti sa fi in acelasi timp si inginer si simplu muncitor si sa descifrezi um plan complicat, sa lucrezi dupa el si apoi sa slefuiesti si sa asamblezi cu migala parti componente ale unui intreg, care se dovedeste a fi o lucrare fascinanta. Cateodata ne incumetam sa fim si arhitecti chiar si atunci ne creem propriile modele. Eu personal lucrez manual; spre exemplu farfuriile de pe site-ul meu sunt create de mine cu ajutorul unui compas si al unui raportor. Atunci cand lucrez pe calculator folosesc Adobe Photoshop si Corel Draw. Dupa mine, sunt cele mai complete programe pe calculator care se preteaza la asa ceva.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Noi 13, 2009 7:58 am

Salut Andrei, Photoshop si Corel sant ambele mai mult decat bune pentru proiectare de pattern'uri eu vreau doar sa complectez lista ca sa ai mai multe optiuni.Inkscape este un program gratuit [open source software] si gasesti tutoriale aici http://www.scrollsawgoodies.com/2009/09/making-scroll-saw-patterns-with-inkscape-l2/ .O alta varianta ar fi Paint Shop Pro,acesta nu este gratuit dar il gasesti gratuit pe Mininova sau pe ste de Torente.Pentru Paint Shop Pro gasesti un tutorial foarte bun aici http://shopofarpop.com/PA/patternacademyintro.html
adrian

Puncte : 870
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Noi 13, 2009 8:07 am

In ceea ce priveste limba, sa nu-ti faci probleme ,mie mi se pare ,ca o stii, foarte bine .
adrian

Puncte : 870
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  andreifonz la data de Dum Noi 15, 2009 3:17 am

Va multumesc mult la toti pt ajutor.

Curând o sa încep din nou sa lucrez cu traforajul si daca reusesc sa fac ceva frrumos o sa împart cu voi Smile O sa urmaresc tutorialele ce mi le-ai expus poate o sa îmi fac o idee pentru început, ca restul se învata practicând Smile
Multumesc înca o data Smile

andreifonz

Puncte : 9
Data de inscriere : 13/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Monzón - SPAIN

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Noi 19, 2009 7:26 am

Patternurile create personal le lucrez cu un software de proiectare mecanica numit SolidWorks - poate parea excesiv, dar ultimul proiect a avut cerinte... excesive, deci a avut nevoie de CAD pentru a iesi riguros corect, asa cum il imaginasem. E un model destul de comun de cos facut din decupaje quasi-concentrice, dar am dorit ca dupa rotirea unui strat fata de altul sa existe o potrivire intre piese - "diametrul" unui nivel cu cel al nivelului urmator - incat proiectarea mi-a luat aproape la fel de mult timp ca si decuparea. Si e placaj de 10 mm, in 5 straturi.

Voi studia tutorialul de creare a patternurilor din fotografii de persoane, am un proiect care asteapta de aproape 3 ani dupa un astfel de detaliu.
Diever

Puncte : 442
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus