Panze traforaj cu ceapraz.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Panze traforaj cu ceapraz.

Mesaj  hobbytools la data de Vin Feb 10, 2012 1:30 pm

Stimati Domni,
Va salut si pentru ca acest an nu am reusit decat sa va vizitez va urez La Multi Ani!! Numai bine!

Am comandat niste seturi de panze de la Niqua pentru un client si el are din fericire Hegnere cu care lucreaza astfel ca mi-a comandat niste panze cu ceapraz pentru ca zicea el nu se rup usor, teoretic au mai mult spatiu de lucru si chiar si asa cu spatiul oferit de dintii departati este foarte multumit de precizia data de aparate.

Pana aici toate bune insa eu va intreb daca ati folosit astfel de panze cu ceapraz pana acum cu tip de traforaj electric in afara marci Hegner, poate cu Proxxon sau chiar si cu cele de tip economic?

Daca da, ce ati sesizat ca si diferenta!?

Si mai important de stiut pentru mine este daca ati folosit acest tip de panze in versiunea manuala.

Trebuie sa stiu cat se poate de multe pentru a nu face recomandari nepotrivite clientilor mei.

Astept raspunsurile dumneaoastra, va rog!

Cu respect,
Georgian Cimpoeru

hobbytools

Puncte : 11
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Sibiu

Vezi profilul utilizatorului http://www.hobbytools.ro

Sus In jos

Re: Panze traforaj cu ceapraz.

Mesaj  Admin la data de Sam Feb 11, 2012 12:04 am

Banuiesc ca panzele cu ceapraz sunt panzele cu dinti reversibili, indreptati si intr-o parte si in cealalta. Aceste panze sunt apreciate de cei cu masini de traforat cu motoare puternice si turatii relativ mari (Hegner, Dewalt si pe unele modele de la Delta). Lasa in urma o taietura curata si aproape finisata.Nu se pot folosi pe masinile de traforat uzuale, care se gasesc pe piata la un pret relativ mic. Am incercat astfel de panze pe masina mea de traforat si nu am reusit o taietura de calitate, ba chiar nu pot spune ca am reusit sa tai cu ele. In ceea ce priveste traforajele manuale nici nu se pune problema, nu se pot folosi.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Sam Feb 11, 2012 8:33 am

Din ce imi amintesc ceaprazul inseamna dinti indoiti alternativ la stanga si la dreapta, astfel incat latimea taieturii va fi mai mare decat grosimea materialului din care este facuta lama. Lamele cu ceapraz se intepenesc mai greu in material, deoarece nu freaca pe toata latimea, ci (in principiu) doar pe dinti. Taind o latime mai mare, indepartand mai mult material, este posibil sa necesite puteri mai mari. Nu am folosit, la ce lame subtiri folosesc de obicei ar fi culmea sa le faca si ceapraz.
Insa lame cu dinti "doi in jos, unul in sus" folosesc in 2 cazuri din 3. Sint foarte bune pentru material gros, distanta relativ mare intre dinti lasa loc destul pentru evacuarea aschiilor (rumegus). Lasa taietura lucioasa, cu toate ca de multe ori, la material mai moale, sunt inca fibre acolo care nu au fost taiate, ci doar deformate, si dupa o lacuire sau uleiere preliminara mai trebuie finisate. La lemn tare insa finisarea taieturii e aproape inutila (in afara de bavura - nicio lama nu taie fara bavura, oricata reclama are).
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus