aerograf pentru lacuit

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

aerograf pentru lacuit

Mesaj  adrian la data de Joi Dec 15, 2011 11:02 pm

Am aruncat o privire,pe Google, peste tipurile de aerografe si povestea este stufoasa .Diferite tipuri pentru scopuri diferite, dar asta suna mai mult pentru cei care picteaza cu ele.
Dar pentru lacuit sau vopsit simplu ,cum avem noi nevoie un aerograf simplu si bun ar arata cam asa;

adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: aerograf pentru lacuit

Mesaj  adrian la data de Joi Dec 15, 2011 11:23 pm

Un borcan,mic,capac cu filet iar duzele cred ca ceva de genul rezervelor de pixuri ,golite, ar merge perfect.Borcanul se si curata usor de lac sau vopsea.
O jucarie din asta functioneaza si suflat cu gura. Darr...daca vreti ?,mergem mai departe si dam peste un mic compresor ''homemade'', care are la baza un compresor de frigider.Silentios ,consum mic,presiune destul de mare ,accesibil si cu o gramada de ''know how'' pe forumuri romanesti de modelism,deci si-au batut altii capu' cu perfectionarea lor.
De ex;

adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Dec 16, 2011 10:25 pm

In urma unei conventii inspirate cu sotia despre alocarea banilor in casa am stabilit ca banii pe care ii obtin din orele suplimentare la serviciu ii am la dispozitie pentru scule. Parea o prevedere inutila in perioada mai urata a crizei, cand orele suplimentare se solicitau, dar nu se plateau (se dadeau cu recuperare). Intre timp insa avem de lucru de nu poate omul sa-si ia nici concediu, darmite cate o zi libera, si banii din ore suplimentare au inceput sa apara. E o experienta noua dupa ani de strans cureaua si facut compromisuri la scule din lipsa de bani.
Avand ceva banuti mi-am luat un pulverizator pentru lac, vopsea si altele. Sunt o multime de tiipuri in comert, unele cu compresor (mai vin in asortiment cu alte scule actionate pneumatic) iar altele actionate electric, cu un compresor mic gen ventilator puternic. Compresorul este fie incorporat in aparat, care devine ceva mai greu, fie separat si legat de pulverizator printr-un furtun. Ce am luat eu este dintr-o bucata, dar partea de diuza + rezervor se poate detasa de partea de compresor printr-un mecanism de prindere rapida pe care producatorul se incapataneaza sa-l numeasca SDS la toate sculele pe care le face, indiferent cat sunt de diferite. Daca a fost scump? Cred ca acum 2-3 ani asa l-as fi considerat, dar sunt si variante mai ieftine, nu-i obligatoriu sa fie Bosch.
Merge perfect la suprafete mari si cat de cat plane - am lacuit deja cateva lucrari si am putut aprecia usurinta lucrului si calitatea suprafetelor comparativ cu pensulatul obsesiv-compulsiv Smile cu toate ca la unele lucrari acesta nu poate fi evitat. Insa un aparat mic, ca cel postat mai sus, poate face fata si la aplicari mai precise.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Dec 17, 2011 1:05 am

Sunt perfect de acord; pensula e depasita si cred ca toti ar trebui sa avem asa ceva acasa, mai ales ca nu costa cine stie cat.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos