lucrare noua Veioza

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

lucrare noua Veioza

Mesaj  sukjong la data de Mar Dec 13, 2011 8:58 am

A doua lucrare terminata
astept comentari Very Happy

sukjong

Puncte : 11
Data de inscriere : 13/12/2011
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: lucrare noua Veioza

Mesaj  Admin la data de Mar Dec 13, 2011 10:35 am

Foarte frumoasa veioza. Felicitari! Din cate am inteles lucrezi cu traforaj manual, asta este un atu in plus.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 49
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  sukjong la data de Mar Dec 13, 2011 11:29 am

da , lucrez cu traforaj manual
nu vad arta traforajului daca lucrezi cu cel electric
Din punctul meu de vedere arta sta in lucrul manual si imaginatia de a creea

sukjong

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mar Dec 13, 2011 11:35 am

Toti cei care au traforaj electric acum au lucrat cu traforaj manual inainte, deci au facut arta. Acum duc arta spre perfectiune; e pacat sa te plafonezi. Incearca un traforaj electric si ai sa vezi dupa cateva ore de practica avantajele. Cel mai mare e acela ca in loc sa te concentrezi sa ti fierastraul la 90 de grade pe model, te concentrezi la detaliile lui. Asta e doar un avantaj..
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  iuly07 la data de Mar Dec 13, 2011 10:15 pm

Nici eu nu am masina de taiat , tot ce am lucrat este taiat manual , dar consider ca arta traforajului nu implica doar taiatul,fie el manual sau mecanic.Nimeni n-o sa-ti admire o lucrare daca o expui intr-un teanc de placaj taiat,chiar daca spui ca ai taiat manual.De la taiat pana la terminarea unei lucrari mai este cale lunga ( slefuire , vopsirea unor elemente din model, lipirea , lacuirea,etc.).Daca restul operatiilor care se fac dupa taiere,nu sunt facute cum trebuie .............. eu spun ca degeaba cineva a taiat manual.
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mar Dec 13, 2011 11:12 pm

sukjong; -faina ,felicitari! -cand te saturi de ea poti face vin Very Happy
Eu nu pot sa fiu prea serios ,ca ma-nbolnavesc. Very Happy
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mar Dec 13, 2011 11:15 pm

Aaaah,era sa uit ,atu sau nu sa stii ca taierea electrica merge mai repede Very Happy
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Dec 14, 2011 9:14 am

Asa e, merge mai repede si mai perpendicular. Uneori se poate sa mearga prea repede si sa regreti controlul asupra pozitiei pe care il ai la taierea cu rama. Dar masina trebuie incercata mai mult de cateva ore si lucrat in etape de invatare; altfel la inceput, pana ii prinzi capcanele (cere nu sunt capcane, doar particularitati) te cam deprimi.
Foarte frumoasa veioza, e si pirogravata? Am tot respectul pentru cei care inca lucreaza manual, si le doresc resursele materiale pentru a putea trece la masina, pentru a ajunge la noi provocari.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  sukjong la data de Mier Dec 14, 2011 10:50 am

azi am reusit sa achizitionez un traforaj electric
sper sa reusesc sa lucrez cu el momentan imi este peste mana
nu stiu de ce dar nu il pot controla

sukjong

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Dec 14, 2011 11:07 am

Nu-ti fa probleme, asa e la inceput. Pe mine unul ma apuca smiorcaiala gandindu-ma cat am cheltuit si ca se pare ca-s prea prost, handicapat, lipsit de coordonare si lent ca sa pot folosi masina. Intre timp am invatat s-o folosesc pana acolo incat pot sa ma gandesc la cu totul altceva in timp ce tai, si-n vremea asta ochii, mainile si-un pic de creier se ocupa de taierea propriu-zisa. Asta nu inseamna obligatoriu ca unele din impresiile mele de la inceput n-ar putea fi reale Very Happy.
Pe la Cutia Pandorei am dat un link de unde se pot... imprumuta niste lucrari clasice care explica foarte frumos cu ce se mananca lucrul cu masina. Majoritatea le-am citit dupa ce le invatasem pe propria piele. Mai e si site-ul http://www.scrollsaws.com/ care are prea multa informatie ca sa poata fi digerata rapid.
Diever

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Mier Dec 14, 2011 4:20 pm

Felicitari pentru realizarea veiozei si spor la traforat in continuare Very Happy

Dupa ce voi face 150 de lucrari de traforaj folosind rama, ma voi gandi serios sa achizitionez si eu un fierastrau electric Very Happy
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 25
Localizare : Buzău

Sus In jos

Mesaj  gabyrafa la data de Joi Dec 15, 2011 4:32 am

Foarte frumoasa lucrarea!!!
gabyrafa

Puncte : 208
Data de inscriere : 30/11/2010
Localizare : Orastie- jud.Hunedoara

Sus In jos

Mesaj  viorel la data de Dum Dec 18, 2011 7:04 am

Foarte frumoasa este veioza,o imbinare placuta intre traforare si pirogravare Stimati prieteni pe mine nu ma poate convinge nimeni ca un obiect mai complex[model mai des]se pote lucra cu traforajul electric Si nu vreau sa fiu lipsit de modestie dar lucrez cu traforajul de cind eram elev prin clasa v-a iar acum am si eu o virsta Mai mult am trimis si eu citeva modele la citiva prieteni de pe acest forum dar nu am vazut obiect lucarat cu traforajul electric[modele trimise de mine]Stimate domn Diver imi pare rau pt.expresia folosita handicapat Pot sa-ti spun ca nu iti trebuie decit o fractiune de secunda sa devi o pers.cu dizabilitate Eu sunt pers.dizabilitate si consider acest cuvint o jignire asupra altei persoane Va rog sa ma iertati si sa ma scuzati daca am suparat pe cineva
viorel

Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 60
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Dec 19, 2011 12:37 am

Viorel; Daca o lucrare este foarte dantelata ,nu inseamna ca este de dificultate mare,inseamna doar ca este mult de lucru pe ea.O lucrare cu multe linii drepte si in unghiuri ,cu linii paralele sau cu taieri lungi alaturate asta numesc eu dificil,pentru ca orice mica abatere arata monstruos.
Am sa dau doua exemple primul il consider mai dificil iar al doilea mai usor ;

adrian

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Dec 19, 2011 12:46 am

Viorel; -Am uitat sa precizez ca pasarea caligrafica am facut-o ,cu traforaj electric,intr-o rama rotunda .Din pacate n-am apucat sa-i fac poza ,ca sa v-o arat ,a devenit cadou inca inainte de-a o termina.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Dec 19, 2011 12:57 am

Viorel, nu cred ca Diever a vrut sa faca referire la cineva si nu cred ca a folosit expresia in sens peiorativ; pur si simplu a folosit un cuvant in context, daca era altceva poti fi sigur ca eram primul care atragea atentia. In ceea ce proveste subiectul dezbatut cred ca o lucrare complexa (grea) este o lucrare cu multe taieturi si imbinari, indiferent ce folosesti ca sa o realizezi. Uitati-va la ceasurile din albume (nu neaparat la ale mele) si puneti-va intrebarea cati s-ar incumeta sa faca asa ceva. De ce oare? Va spun eu; pentru ca e foarte mult de lucru, zile intregi de taieturi si atentie, apoi altele de finisare si imbinare. E greu sa stai o saptamana sau chiar doua sa lucrezi la acelasi proiect ore intregi. Iti trebuie rabdare multa si asta e ingredientul principal al acestui hobby.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Dec 19, 2011 11:33 am

viorel a scris:Foarte frumoasa este veioza,o imbinare placuta intre traforare si pirogravare Stimati prieteni pe mine nu ma poate convinge nimeni ca un obiect mai complex[model mai des]se pote lucra cu traforajul electric Si nu vreau sa fiu lipsit de modestie dar lucrez cu traforajul de cind eram elev prin clasa v-a iar acum am si eu o virsta Mai mult am trimis si eu citeva modele la citiva prieteni de pe acest forum dar nu am vazut obiect lucarat cu traforajul electric[modele trimise de mine]Stimate domn Diver imi pare rau pt.expresia folosita handicapat Pot sa-ti spun ca nu iti trebuie decit o fractiune de secunda sa devi o pers.cu dizabilitate Eu sunt pers.dizabilitate si consider acest cuvint o jignire asupra altei persoane Va rog sa ma iertati si sa ma scuzati daca am suparat pe cineva
Imi cer scuze daca am folosit un cuvant care poate sa jigneasca, domnule Viorel. Precizez insa ca in acel context cuvantul se referea la mine, si din pacate il folosesc in cunostiinta de cauza, referitor la handicap fizic. Am avut odata prilajul neplacut sa astept 5 minute intr-un spital in fata unei usi cu binecunoscutul semn pentru handicap si sa nu-mi dau seama daca mai e o alta usa sau nu, si doar dupa 5 minute mi-am dat seama - cu multa jena - ca de fapt pe usa respectiva trebuia sa intru... Pentru ca in ziua respectiva avusesem o fractiune de secunda de ghinion. Chiar daca m-am vindecat (doar ca anunt mai bine decat barometrul cand se schimba vremea) experienta respectiva m-a marcat prea mult ca sa folosesc termenul respectiv ca pe o insulta in mod intentionat.
Referitor la modele complexe tind sa fiu de acord cu Adrian. Acesta este un model taiat recent, ornament pentru pomul de iarna. E mare cat podul palmei mele, are cam 10 cm diametru si circa 80 de decupari. Latimea unei "ramuri" de acolo este cam cat grosimea unui bat de chibrit.

Am taiat cu masina 3 astfel de modele in stiva (simultan) si a durat 8 sau 9 ore cumulat taierea propriu-zisa. Ma indoiesc ca as fi dispus sa repet experienta, dar modelul efectiv m-a intrigat. M-am intrebat daca autorul nu a exagerat cu desenul, ca doar hartia suporta multe. Si m-am convins ca se poate.
Insa de multe ori ma uit in urma si, sincer, ma mir ca se poate. Pentru ca o lucrare terminata este... mai mult decat o suma de taieturi.
Diever

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Mar Dec 20, 2011 12:17 pm

Foarte frumos ornamentul Very Happy Dar cum de a durat 8 ore tăierea Shocked ?
NumLock

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Dec 20, 2011 12:37 pm

Extrem de simplu. Modelul are simetrie de ordinul 6, desenul se repeta de 6 ori. Taierea am facut-o dinspre interior spre exterior, si cand ajungeam la un tip de forma le taiam pe rand pe toate 6 din acelasi tip; in felul asta profitam de experienta, dupa ce imi formam o deprindere o aplicam identic. Ma apucam de o astfel de forma si pana terminam cu toate 6 observam ca a trecut jumatate de ora. Se pot numara tipurile de forme si cam asta e rezultatul. La final am taiat conturul exterior, si a durat ceva mai mult de jumatate de ora. E cam dantelat, asta e.
Diever

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Mar Dec 20, 2011 1:05 pm

Inițial nu mi-a venit să cred. "Ma apucam de o astfel de forma si pana terminam cu toate 6 observam ca a trecut jumatate de ora" a fost fraza care mi-a limpezit gândirea Very Happy . Cu toate că la prima vedere pare ceva simplu de făcut, se pare că nu e Wink)
NumLock

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Dec 21, 2011 8:26 am

De simplu e simplu. Te apuci de el, nu faci greseli si nu te opresti pana nu termini. Cam asa se fac toate, indiferent de complexitate. Toata nuanta este sa nu-ti fie groaza sa iti normezi proiectul in... zile sau saptamani. In era asta obsedata de viteza multi nu mai au capacitatea sa inteleaga un proiect care sa dureze atat de mult. Uneori ma intreb unde se grabesc. O parte din raspuns a venit la saptamana asta, cand un coleg grabit a ajuns la cimitir. Crying or Very sad
Diever

Sus In jos

Lucrare Noua Veioza................

Mesaj  enzo61 la data de Mier Apr 11, 2012 1:31 pm

Buna ziua Sukjong

lampa este foarte frumos, felicitari

Aveţi de proiectare