Piese de sah

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Piese de sah

Mesaj  emil la data de Mier Oct 19, 2011 2:28 pm

Buna seara. Am postat si eu o lucrarica care mai are mult pana sa ajunga ceea ce imi doresc eu. In momentul de fata sunt la stadiul de STUDIU DE PIATA Laughing si achizitie scule, unelte si materiale.
emil

Puncte : 17
Data de inscriere : 19/10/2011
Varsta : 39
Localizare : Constanta

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Piese de sah

Mesaj  adrian la data de Mier Oct 19, 2011 8:04 pm

Bine ai venit Emil.Din cate vad eu traforaj electric ai, panze bune ai,indemanare ai ,ca altfel nu puteai sa tai 3D.Asa ca... felicitari!
Din ce lemn le-ai taiat?
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Piese de sah

Mesaj  emil la data de Joi Oct 20, 2011 12:40 am

Din lemn de brad. Cam aiurea ca este atos, dar alceva nu am avut. Incerc de cateva zile sa gasesc bucati de scandura de tei, paltin sau mesteacan (cred). Dar e greu de gasit mai ales aici in Constanta.
emil

Sus In jos

Mesaj  nicu_cap la data de Joi Oct 20, 2011 1:34 am

Foarte frumoase piesele , se vede ca ai mana , astept sa vad si tabla de sah !
Stima NICU
nicu_cap

Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 36
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Joi Oct 20, 2011 7:40 am

Foarte frumoase! Felicitari! Este traforaj 3D, iti trebuie atentie si indemanare si din cate vad tie ti-au iesit perfect. Singura problema este ca ti-ai ales gresit materialul, dar cu atat mai mult e meritul tau. Poti incerca si cu lemn de plop, dar cred ca il gasesti la fel de greu.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  iuly07 la data de Joi Oct 20, 2011 8:43 am

Sunt superbe.Dar nu-mi dau seama de dimensiunile pieselor.Astept cu nerabdare sa vad toata tabla de sah.Bafta.
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Oct 20, 2011 9:04 am

Obiectul de sub piese este un "servet" din bete de bambus. Eu asa am aflat scara lucrarii. Oare ar trebui sa ma fac detectiv? Laughing
Lemnul de brad, pe langa ca-i atos, mai are si-un sunet special la taiere, din cauza rasinii. Sunetul respectiv e foarte apreciat de frizeri cand din motive profesionale vor sa ridice parul maciuca unui client, ca sa-l tunda mai usor. In afara de asta este usor de prelucrat, fiind moale (ceea ce e de apreciat la taierea in placi groase.
Imi place ideea cu piesele de sah, este iesita din tipare si bine realizata. E un design personal?
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Piese de sah

Mesaj  emil la data de Joi Oct 20, 2011 1:06 pm

Asa este domnule Admin. Lemn de paltin ar trebui, dar inca nu ma omor cu cautatul. Am vrut sa aflu daca iese ceva cat de cat aproape de realitate si am aflat ca lucrurile nu stau chiar ca in filmele cu americani. Piesele au multe defecte, dar cu niste pile, le mai poti inlatura pe ici pe colo. Cat despre modele, as vrea eu sa fiu asa de inspirat.
Mai am niste casete interesante, dar inca sunt in stadiul de lucru sau nefinisate, (tocmai am achizitionat un slefuitor de banc, cu disc si banda, care se asorteaza foarte bine cu plasma din sufragerie - am uitat sa precizez ca atelierul este intr-unul din dormitoare si cand e vreme frumoasa, la curte la unul din prieteni).
In ceea ce priveste tabla de sah, nu mi-am propus s-o fac. Vreau sa finisez piesele si sa incerc sa le vand. Dar la ce chinuiala si la cate liniute de praf am tras pe nas, daca nu iau macar 200 de coco europeni, am sa fac un minunat gratar de mistret cu iz de rasina.
Voi reveni cu fotografii.
emil

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Joi Oct 20, 2011 7:55 pm

Emil; poti sa pregatesti carnea de gratar Smile
Baiu mai mare ,cu lemnul de brad, este ca se rupe usor din cauza de fibra rara si vad destul de multe parti subtiri.Orice esenta tare, ar fi potrivita sau din cele moi ,teiul pentru ca are fibra mai deasa.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Oct 21, 2011 10:26 pm

Daca ai mai multe dormitoare deja o duci bine. Cine incearca traforajul intr-o garsoniera folosita la comun pentru dormit, mancat si altele are o experienta mai inaltatoare Smile. Eu am o pivnita (la casa) pe post de atelier; e drept ca toamna si iarna cam simti cum te patrunde reuma, dar macar nu am discutii despre praf.
Cu lemnul cam asta e situatia in conditiile in care lemn pe alese nu cumpara nici firmele. Mobila o facem din rumegus (ca se preteaza mai bine industrializarii) iar daca chiar e din lemn - lemn adevarat, nu placaj sau furnir - e adusa de dincolo. Personal majoritatea lemnului cat-de-cat aspectuos il am din europaleti reciclati. Totusi, e clar cam unde e standardul, cine face paleti numai problema aspectului lemnului nu si-o pune. Cu toate astea am gasit niste comori ascunse. Nu pe toate le-am putut identifica, dar asta nu este esential. Daca vrei iti pot trimite niste lemn: il arunc in Bega si estimam cat timp ii ia sa ajunga pana in mare Very Happy .
Cu finisajul ai dreptate mare, tuturor ne place sa taiem, dar finisajul ne cam scoate din pepeni.
Din pacate lemnul de brad nici pentru gratar nu e grozav.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus