Panza traforaj Excel

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Panza traforaj Excel

Mesaj  bame la data de Mar Oct 11, 2011 10:09 am

In cautarile mele prind panzele am gasit acest site:

http://phoenixmodels.ro/shop/scule-c-30.html?page=3&sort=2a

Apelez la experienta dumneavoatra intrebandu-va daca sunt bune din punct de vedere tehnic, pretul fiind destul de bun in comparatie cu alte produse ce se gasesc la noi.
As incerca sa achizitionez si din afara, dar nu stiu cum se pot comanda, cum se pot plati si mai ales cata incredere pot oferi. Orice recomandari mi-ar fi de folos. Multumesc.
bame

Puncte : 578
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 62
Localizare : ploiesti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Panza traforaj Excel

Mesaj  iuly07 la data de Mier Oct 12, 2011 6:17 am

bame , suna la nr. asta de tel.0753052061 , o sa-ti raspunda domnul Tulea Dorin. Comanda la el panze de traforat cu toata increderea si pretul este foarte bun.
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Oct 12, 2011 9:18 am

Pretul e OK.
Specificatiile sunt cam ciudate (grosimea de 0.0001 inch inseamna vreo 0.00254 mm - multi ne-am dori sa taiem asa fin, dar e totusi tehnologie pamanteana, nu vreo sabie-variabila din SF-uri).
Mentiunea de Jewelers poate implica faptul ca e panza foarte fina folosita de bijutieri la traforajul lor miniaturizat, dar din cate stiu acestia folosesc panza la colac, nu pretaiata.
De firma nu stiu nimic, nici rau nici bine.
Am folosit panze cu marimea nomnala de 2/0, 1, 3 (pe care le vand acestia) si sunt OK pentru traforaj. Am folosit si de 5, 7 si 12, dar acestea banuiesc ca se preteaza strict la taierea cu masina.
Eu cumpar de la drebe.de, dar am cine sa mi le aduca din Germania. Mai avea si Florin un furnizor care isi facea reclama pe site.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Joi Oct 13, 2011 4:58 am

iuly07 a scris:bame , suna la nr. asta de tel.0753052061 , o sa-ti raspunda domnul Tulea Dorin. Comanda la el panze de traforat cu toata increderea si pretul este foarte bun.
Multumesc pentru detalii, am luat deja legatura.
bame

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Joi Oct 13, 2011 5:04 am

Diever a scris:Pretul e OK.
Specificatiile sunt cam ciudate (grosimea de 0.0001 inch inseamna vreo 0.00254 mm - multi ne-am dori sa taiem asa fin, dar e totusi tehnologie pamanteana, nu vreo sabie-variabila din SF-uri).
Mentiunea de Jewelers poate implica faptul ca e panza foarte fina folosita de bijutieri la traforajul lor miniaturizat, dar din cate stiu acestia folosesc panza la colac, nu pretaiata.
De firma nu stiu nimic, nici rau nici bine.
Am folosit panze cu marimea nomnala de 2/0, 1, 3 (pe care le vand acestia) si sunt OK pentru traforaj. Am folosit si de 5, 7 si 12, dar acestea banuiesc ca se preteaza strict la taierea cu masina.
Eu cumpar de la drebe.de, dar am cine sa mi le aduca din Germania. Mai avea si Florin un furnizor care isi facea reclama pe site.
Multumesc pentru detaliile oferite, desi cele legate de grosime ma nedumeresc putin. Sa inteleg ca din specificatiile: Heavy Duty for cutting wood, plastic, rubber, and thin metal. Size: 5 1/8 inch long, 46 teeth/inch, 0.12MT grosimea de 0.0001 inch este 0.12MT ?.
bame

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Oct 13, 2011 8:17 am

Poate m-am uitat la alta marime de panza, cred ca la 4/0, dar majoritatea inch-ilor cu care am lucrat (si lucrez destul de mult cu inch si miimi de inch, numite mil) aveau 25.4 mm. Nu am verificat panzele rotunde, acolo te poate ajuta Florin, nu le folosesc la lucrari.
Diever

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Joi Oct 13, 2011 9:39 pm

Diever a scris:Poate m-am uitat la alta marime de panza, cred ca la 4/0, dar majoritatea inch-ilor cu care am lucrat (si lucrez destul de mult cu inch si miimi de inch, numite mil) aveau 25.4 mm. Nu am verificat panzele rotunde, acolo te poate ajuta Florin, nu le folosesc la lucrari.
Multumesc pentru detalii.
bame

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Oct 14, 2011 12:17 am

bame; -io zic sa-ti cumperi de mai multe feluri si grosimi diferite,pentru ca fiecare e buna la ceva.Nu stii ce material iti pica la indemana maine si fix din alea nu ti-ai cumparat.Placajul de 3-5 mm il taie oricare din ele ,doar ca mai repede sau mai incet,inclusiv cele pentru metale.Mi-am cumparat panze, numere mari 9-12,cu dinti rari ,pentru lemn tare si gros sau pentru plexiglass si aceleasi panze ,cand se uzeaza ,le pun deoparte si le folosesc la placaj.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Oct 14, 2011 1:06 am

bame; acuma imi dau seama ca nu ti-am raspuns la intrebare - da ,par OK ,panzele astea de la Phoenix, precum cele de la Praktiker.Ce numere sa iti cumperi? -adevarul e ca daca faci ceva foarte dantelat ai nevoie de marimi pana la 3 ,daca vrei viteza la grosime mare de la 7 in sus,ce-i intre masurile astea cred ca-i...semantica Very Happy si un pic de marketing.
adrian

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Vin Oct 14, 2011 11:48 pm

Multumesc pentru detaliile furnizate. Chiar foarte utile.
bame

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Sam Oct 15, 2011 8:57 am

adrian a scris:bame; acuma imi dau seama ca nu ti-am raspuns la intrebare - da ,par OK ,panzele astea de la Phoenix, precum cele de la Praktiker.Ce numere sa iti cumperi? -adevarul e ca daca faci ceva foarte dantelat ai nevoie de marimi pana la 3 ,daca vrei viteza la grosime mare de la 7 in sus,ce-i intre masurile astea cred ca-i...semantica Very Happy si un pic de marketing.
Daca iti spun ca-n momentul asta fac dantela cu lame de 7 iti schimbi si mai mult parerea despre mine, sau astepti impartial sa-ti precizez si contextul Smile.
In curand incep sa evaluez alt mod de a refolosi panzele: o placa de vreo 20 mm grosime prinsa pe masa masinii. Modifica pozitia placajului pe masa si profita de dintii care nu se uzeaza, pentru ca masinile au o cursa mai scurta decat lungimea lamei. Asta e, daca n-avem bani de Eclipse.
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Sam Oct 15, 2011 10:35 pm

Diever; Tocmai ce spuneam,la o placa de 20 mm n-ai ce face cu numere pana la 3,dar nici cu nr 5 nu castigi prea multa viteza asa ca ,de la 7 in sus.Sa jonglezi punctul de taiere pe toata lungimea panzei este o metoda buna,ca adaugi material la masa ,ca prinzi panza mai sus sau mai jos,ca o intorci .
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Oct 18, 2011 9:30 am

A, marimea panzei nu e strict corelata doar cu grosimea lemnului, ci si cu esenta, daca e moale/usor/poros se poate taia 20 mm cu lama de 3 sau mai fina. In rest cam asta era explicatia, grosimea. Panza de 7. Fretwork. Placaj de 4 mm, de fag. 3 straturi (lucrari) simultan Smile.
Diever

Sus In jos

Mesaj  vrajitorul19 la data de Mar Dec 17, 2013 1:24 pm

@Bame, Cum au mers panzele de la domnul Tulea?

vrajitorul19

Puncte : 7
Data de inscriere : 28/02/2013

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Mier Dec 18, 2013 12:46 am

Domn' le nu mai poti sa te misti un pic ca si se afla!!!!
Am glumit, am mai cumparat de la domul Tulea panze si sunt foarte bune pentru fretwork.
Au o singura dimensiune, 0, dar mai ales un pret excellent.
Si mai apreciez un lucru, ca sustine aceasta pasiune a noastra prin faptul ca nu vinde posibililor viitori comercianti- deci nu cantitati mari pe care ulterior sa fie revandute, binenteles cu suprapret. De apreciat acest lucru, felicitari.
In rest ce sa va pot spune, lucrarile mele de la 3mm la 22mm sunt executate in foarte mare parte cu aceste panze- asta pentru ca nici nu am foarte mare experienta in utilizarea diferitelor tipuri, dar mai ales pretului pentu incercari. Vi le recomand.
bame

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus