Fluture_2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Fluture_2011

Mesaj  lexan50 la data de Dum Aug 28, 2011 9:40 am

In poza de mai jos aveti un fluture realizat dintr-un material mai rar folosit la traforaj, adica din plexiglas.

Ultima editare efectuata de catre lexan50 in Lun Aug 29, 2011 8:46 pm, editata de 4 ori

lexan50

Puncte : 18
Data de inscriere : 02/08/2010
Varsta : 64
Localizare : IASI

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Fluture_2011

Mesaj  Admin la data de Dum Aug 28, 2011 10:17 am

As fi vrut sa-l vad in detaliu; din pacate poza e foarte mica. Poti sa postezi una mai mare?
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  lexan50 la data de Lun Aug 29, 2011 8:32 pm

Iata doua fotografii cu fluturele facut din plexiglas mai mare unde sper ca se observa mai multe detalii,inclusiv faptul ca functie de culoarea pecare sta este si culoarea lui,deci este facut din ceva prin care trece lumina

lexan50

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mar Aug 30, 2011 12:00 am

Extraordinar de frumos; observ ca mai ai de finisat interioarele. Cu ce te-ai gandit sa faci acest lucru?
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  lexan50 la data de Mar Aug 30, 2011 5:18 am

La plexiglas finisarea este deosebit de dificila . Cel mai bine merge sa fac sa dispara bavurile(franjuri) cu niste glaspapier cu granulatie fina ,dar trebuie ca miscarea de inlatura re alor sa fie foarte inceata caci altfel se topeste materialul.
Oricum si asa cum sunt acum sunt destui care ar vrea un asa fluture .

lexan50

Sus In jos

Mesaj  iuly07 la data de Mar Aug 30, 2011 8:28 am

Salutare. Eu mai folosesc acel material la prasele de cutite.Finisarea lucrarii trebuia facut inainte de montare.Acum este mai greu. Eu finisez plexiglas-ul cu pasla si pasta de lustruit.
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Mesaj  nicu_cap la data de Mar Aug 30, 2011 8:33 am

Eu unul cred ca ai putea sa inlatruri bavura cu un cutter, dupa care sa dai cu ceva ulei si va disparea efectul acela de alb si va ramane transparent , spor !
Stima NICu
nicu_cap

Puncte : 293
Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 36
Localizare : PITESTI

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mar Aug 30, 2011 9:35 am

Sunt bune toate aceste idei. Intr-adevar, ar vrea multi asemenea fluture, dar asta nu te impiedica sa-l finisezi. Eu am lucrat in plexiglas o piesa, la cerere si i-am finisat marginile rezultate din taiere cu un cap de freza diamantat montat pe o freza Dremel. De aceea te-am intrebat pentru ca eram curios. Mie mi-a iesit foarte bine. Operatia trebuia facuta inainte de montare; acum iti va veni mai greu oricum vei face-o.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Mar Aug 30, 2011 11:25 am

Foarte frumos. Sper ca pe viitor să experimentez şi eu cu plexiglas Very Happy
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 25
Localizare : Buzău

Sus In jos

Mesaj  lexan50 la data de Mier Aug 31, 2011 2:19 am

Multumesc tuturor care si-au exprimat opinia in legatura cu Fluturele realizat din plexiglas.
Pentru finisare cea mai buna solutie mi se pare cea data de D-l FLORIN ca si cea cu pasta de lustruit.
In ceea ce priveste realizare finisarii efective si la lucrarea prezentata este destul de usor de facut ,intrucit nu imi ia mai mult de 10 secubnde ca sa desfac fluturele in bucatele. Bine ,a trebuit sa fiu foarte atent la taieturile imbinarilor dar efectiv nu este nevoie sa lipesc partile componente caci se imbina foarte bine.
PS D-l C.Bujor sa cit6easca mesajul trimis pentru problema solicitata

lexan50

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mier Aug 31, 2011 9:58 pm

Foarte frumos !
Poti incerca sa finisezi cu diluant,acetona sau cloroform.Cu o pensula subtire,ungi canturile dar sa ai grija sa nu curga pe suprafata ca-ti lasa urme.Diluantul dizolva micro irizatiile ramase de la taiere si reda ,intr-o oarecare masura,transparenta.Sau poti sa inmoi toata bucata in diluant si ai sa vezi cum arata dupa ce se usca. Incearca cu o alta bucata ,ca sa nu strici lucrarea ,in cazul in care nu iti va placea efectu' obtinut dupa inmuiere.
Oricum la final '''baga-i'' un led color ,sau chiar doua culori si-apoi sa vezi...
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  lexan50 la data de Mier Aug 31, 2011 11:12 pm

Multumesc D-le ADRIAN pentru sugestii si in legatura cu ledurile ,m-am gindit si eu sa-i montez asa ceva ( in genul cum au unele aparate electronice pentru afisarea unor functii),dar ma mai gindesc unde sale pun ca sanu-i strice aspectul.
Oricum multumesc pentru atentia acordata,Cu stima LEXAN

lexan50

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Joi Sept 01, 2011 11:08 am

Ledurile le poti pune de ex. sub picioare ,faci o placuta de postament sau o cutie de postament,sa aiba cam un centimetru grosime [inaltime] ca sa incapa ledurile ,marchezi locul picioarelor si acolo pui ledurile,le poti lipi cu silicon transparent,cate un punct la picior.
Idea e ca orice corp transparent este ghid de lumina,s-ar putea sa ai probleme la punctele de imbinare ale pieselor asta pana le lipesti intre ele ,tot cu ceva transparent.
Daca zgarii un model pe suprafata plexiglassului si acolo se va vedea lumina si va aparea un desen ,luminos, in plus ,pe langa taieturi.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Sept 02, 2011 9:51 pm

La finisare cu solventi ma gandisem si eu, numai ca nu imi aminteam in ce se dizolva plexiglasul. Si ideea cu LED-urile este buna.
Felicitari, arata foarte frumos. Am mai vazut un model de fluture 3D, facut din... carton de baietii de la o firma de unde am vrut sa cumparam (la firma) un aparat de taiere cu laser. Din pacate ideea a picat foarte rapid si n-am putut sa procur modelul.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  iuly07 la data de Sam Sept 03, 2011 2:30 am

Finisarea cu solventi este foarte dificila,deoarece este foarte greu sa pui solvent pe canturi fara sa curga si pe suprafetele laterale.Odata curs pe suprafata laterala se strica tot efectul lucios si se vede ca si o dara de apa murdara pe un geam.Solventii care dizolva sunt Cloroform (de care spunea Adrian),Benzen si Toluen.Poate ca mai sunt dar eu pe astea le stiu si sunt cam greu de gasit.
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mar Sept 06, 2011 11:28 am

Se poate folosi si tri-nitro-toluen: e finisajul cel mai... final care se poate imagina Laughing.
Daca as incerca asa ceva as folosi bete de genul celor pentru curatat urechile, imbibate putin ca sa nu curga, si as lucra incet.
Insa pentru taiat plexiglas transparent laserul e de nedepasit. Marginea taiata nu se poate deosebi de fata neteda. Pacat ca-i cam greu de gasit.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Vin Sept 09, 2011 10:14 pm

lexan50 a scris:Iata doua fotografii cu fluturele facut din plexiglas mai mare unde sper ca se observa mai multe detalii,inclusiv faptul ca functie de culoarea pecare sta este si culoarea lui,deci este facut din ceva prin care trece lumina

foarte frumos. felicitari!
bame

Puncte : 578
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 62
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj  viorel la data de Dum Sept 18, 2011 6:48 am

Este o lucrare foarte frumoasa Si plexiglasul se poate trafora dar finisarea lui se face cu smirghel de apa iar lustruirea se face cu o perie din pisla cu pasta speciala pt.lustruit Mult succes in continuare
viorel

Puncte : 207
Data de inscriere : 23/06/2011
Varsta : 60
Localizare : prahova-cornu

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus