Va recomand sa vizitati...

In jos

Va recomand sa vizitati...

Mesaj  melian la data de Mar Aug 09, 2011 2:39 am

Cautam modele si sfaturi pentru traforaj pe meleaguri straine dar uitam sa privim in ograda noastra...Va recomand vizitarea site-ului http://traforaj.wordpress.com

Ultima editare efectuata de catre melian in Mar Aug 09, 2011 10:41 am, editata de 1 ori

melian

Puncte : 213
Data de inscriere : 07/11/2009
Varsta : 65
Localizare : Ilva Mare, Bistrita-Nasaud

Vezi profilul utilizatorului http://www.artizanat.net

Sus In jos

Re: Va recomand sa vizitati...

Mesaj  Admin la data de Mar Aug 09, 2011 7:58 am

Am vizitat si eu astazi acest site; nu am stiut de el pana acum. Laudabila initiativa, dar cred ca face o greseala majora. Modele prezentate acolo drept modele gratuite sunt de fapt modele care se gasesc pe site- urile de profil din America, unele contra cost, unele oferite gratis de autorii lor pe pagina lor de internet. Ar fi bine sa aiba acceptul lor pentru acest lucru, dar nu cred asa ceva. Este simplu sa pui zilnic cate un model pe site, fara sa gandesti prea mult la consecinte. Ar fi frumos daca modelele oferite ar fi concepute de cel care le posteaza, sau sa aiba acceptul autorului.
Apropo, domnule Melian, ce ne indemnati de fapt sa vizitam? Un site cu modele piratate? De fapt modelele din "ograda noastra" sunt cele din "ograda lor". Ati vazut vreo poza cu lucrari personale ale autorului acestui site? Ce v-a impresionat la acest site? Faptul ca ofera modele gratuite? Am peste 2000 de modele si sunt sigur ca si D-voastra aveti foarte multe; ce-ar fi sa le oferim gratuit pe site-urile noastre? Si eu si D-voastra avem site-uri in care ne expunem lucrarile de traforaj si cred ca oricand putem da un sfat avizat oricui ni-l cere. Ce sfat ar putea da acest domn?
As dori sincer sa ma lamuriti ce v-a impresionat atat.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 49
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  melian la data de Mar Aug 09, 2011 9:00 am

Aveti dreptate, d-le Florin. Nu am vazut modele personale pe site-ul respectiv. Stiu cate ore, zile, nopti trebuie sacrificate pana se ajunge la esenta lucrurilor pentru a crea un model propriu, mai ales daca vrem sa ajungem la simplitate, care este sofisticarea suprema. Invitatia mea spre vizitarea acestui site a fost cu buna intentie. Nu m-am gandit la piratari, etc, etc, ptr. ca eu nu pot face asa ceva. Imi cer scuze si va rog sa anulati acea invitatie spre vizitarea site-ului respectiv.

melian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mar Aug 09, 2011 9:42 am

Domnule Melian, nu aveti de ce sa va cereti scuze. Initiativa unui nou site de traforaj nu poate fi decat laudabila, dar in conditiile in care arati ceva, faci ceva pentru promovarea acestui hobby. Eu astazi am intrat prima oara pe acest site si chiar am trimis un e-mail detinatorului pentru ca aparea un link catre mine la "Site-uri partenere"; apare un link si catre site-ul D-voastra, dar din discutiile de acolo am concluzionat ca v-ati dat acordul. Mie nu mi-a cerut nimeni acordul si nici nu mi l-as da vreodata. Ideea este ca oricine intra si nu cunoaste apreciaza faptul ca a aparut un "Steve Good" si in Romania. Din pacate nu e asa. Voi fi primul care va sustine acest site, daca autorul lui va dori sa faca ceva in promovarea acestui hobby.
Nu o sa va sterg postul, pentru ca a fost postat cu buna credinta, dar il puteti edita oricand daca doriti.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  melian la data de Mar Aug 09, 2011 10:27 am

D-l Iovanas Mihai imi spunea ca si d-lui este membru al forumului traforaj.ro si ca nu ar fi vrut sa va faca concurenta neloiala cu site-ul d-lui. Tocmai de aceea am indraznit sa fac acel anunt, de buna credinta, mai ales c-am vazut la site-uri partenere si Forumul traforatorilor din Romania. Intr-adevar , mi-am dat acordul in legatura cu acel link. Ce sa mai intelegem?!

melian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mar Aug 09, 2011 10:58 am

Nu-l cunosc, n-am vazut nici o lucrare de-a lui si nu vad ce concurenta mi-ar putea face. I-am trimis un e-mail in care am solicitat sa-mi scoata site-ul de la linkul cu site-uri partenere, pentru ca nu mi-am dat acordul pentru asa ceva.
Admin
Admin

Sus In jos

Blog

Mesaj  th3mentor la data de Mar Aug 09, 2011 11:20 am

Domnii mei

Ca sa fiti linistiti, sterg link-urile spre ambele site-uri, ca sa nu va ingrijorati cumva va sunteti legati de un blog care prezinta doar "piraterii". Prezentati voi doar link-uri free, doar modele gratuite. Eu sunt putin mai libertin, si pun de toate, sa aiba lumea acces la informatie. Cititi cu atentie, si veti observa ca nu mi-am asumat niciodata credite pentru realizarea acelor modele. Si da, sunt 2 modele facute de mine printe ele.

Dupa cum ii scriam si dl-ului Florin, nu ma cred un Steve Good de Romania. Sa nu mergem pana acolo. Imi pare rau ca doar atata s-a inteles din acel blog. Sunt oameni care apreciaza, altii care nu apreciaza, fiecare are dreptul la parerea lui, si fiecare isi promoveaza hobby-ul cum considera el mai potrivit.

Atat am avut de spus. Sper sa nu fi suparat pe nimeni.

O seara placuta tuturor,
Mihai Iovanas.
th3mentor

Puncte : 110
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 36
Localizare : Arad

Vezi profilul utilizatorului http://traforaj.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mar Aug 09, 2011 8:17 pm

In regula; acum stim despre cine e vorba. Personal cred ca gestul tau e prea libertin, nu mai putin libertin. Ceea ce ai inceput tu acolo e demn de toata lauda si cred ca intentia a fost buna. Problema e ca daca te respecti si mai important daca respecti pe ceilalti nu postezi modele care nu sunt ale tale, decat cu acordul autorilor, acord pe care nu o sa-l primesti atata timp cat respectivele modele sunt la vanzare pe alte site-uri. Iti dai seama ca daca ar sti de site-ul tau. nimeni nu ar mai da banii pe modelele respective, le-ar lua gratis de la tine. Creearea unui model, ca si traforarea lui necesita ore de munca; munca aceea trebuie respectata. Mai mult decat atat, pe un site de acest gen poti ajunge sa ai mii de vizitatori. Daca vei intra pe site-ul meu in partea stanga jos vei vedea o harta iar deschizand-o apare o statistica cu tarile si orasele care au vizitat site-ul. Vei fi surprins sa vezi ca sunt zeci de tari si sute de locatii. Acesti oameni care au intrat sunt pasionati si cum intra la mine sau la tine, intra si pe alte site-uri si forumuri si discuta. In incheiere vreau sa-ti spun ca odata ce vei fi intrat in normalitate, voi fi primul care voi recomnda blogul tau; nu e vorba de concurenta pentru ca eu nu concurez cu nimeni. Ca sa concurezi trebuie sa ai pentru ce concura, sa existe un castig; castigul meu este satisfactia ca am reamintit oamenilor ca exista si alta modalitate de petrecere a timpului liber si le-am aratat ceea ce pot realiza.
Admin
Admin

Sus In jos

Blog

Mesaj  th3mentor la data de Mar Aug 09, 2011 10:19 pm

Stiu ce inseamna sa faci un model de la zero. Stiu ce inseamna munca migaloasa si dincolo de traforaj, prin natura meseriei pe care o am.

In plus de asta, nu am rugat pe nimeni sa imi recomande blogul nicaieri, cu atat mai putin aici. Sunt multe modele "gratuite" pe net, pe care lumea le distribuie fara acodrul autorilor. Sunt convins ca toti avem o gramada de carti despre traforaj si cu modele de traforaj, luate de pe site-uri gen megaupload si din astea, dar de aia nu cred ca vreunul din noi am trimis vreodata un mail celui care le-a urcat pe site sa-l facem cu ou si cu otet ca de ce distribuie fara acordul autorului.

Nu zic ca e ok ca am pus modele care nu imi apartin pe site. Dar m-a deranjat foarte tare cum s-a pus problema. Atata tot. Toata lumea tace, dar toata lumea face.

Din punctul meu de vedere, acest subiect este incheiat. Nu voi mai reveni cu post-uri pe aceasta tema. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva.

Spor la traforat!
Mihai.
th3mentor

Sus In jos

Mesaj  melian la data de Mier Aug 10, 2011 1:24 am

Eu sunt vinovat despre aceasta disputa... Vizitand site-ul d-lui Mihai am vazut si modelul turnului Eifel cautat de cineva de pe forumul nostru. Am crezut ca ajut. De multe ori vrand sa faci un lucru bun iese chiar pe dos. Scuze ambelor parti...

melian

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mier Aug 10, 2011 8:10 pm

th3mentor; '' toata lumea tace dar toata lumea face'' -cred ca-i evidenta atitudinea gresita,a lumii,in cazul asta.Si eu am download-at carti sau modele de pe siturile de care amintesti,dar daca le-am oferit si altora am facut-o prin mesaj privat ,asa ramane intre noi.
Unul din cei mai prolifici creatori de modele ,gratuite [demn de lauda] si nu numai creator ci era si un tip si cu o activitate foarte dinamica, in lumea traforajului,a ajuns sa se retraga scarbit,tocmai de acest gen de atitudine si numai noi avem de pierdut.

adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Joi Aug 11, 2011 12:57 pm

Are mare dreptate adrian in privinta modelelor. Am gasit si eu acest site de ceva timp dar sincer am fost putin dezamăgit deoarece ştiam de unde provin acele modele. Tocmai de aceea nu am zis niciodată nimic de el. Sper ca pe viitor să rezolve problemă.

Stăteam şi mă gândeam într-o zi cât de greu poate cineva astăzi să îşi protejeze proprietatea intelectuală (sper că m-am exprimat corect iar dacă nu, vă rog să mă corectaţi). Pentru un artizan care îşi promovează produsele pe internet, e imposibil, deoarece sigur se va găsi gineva care să îi facă concurenţă neloială, realizând aceleaşi obiecte, fără să îi ceară acordul. Se poate cumva să ai drepuri de autor pe un anumit tip de obiect decorativ? De exemplu dacă eu încep să fac castele din ciuperci (ştiu ..e un exemplu ciudat Laughing ) şi postez asta pe blogul meu, şi cineva care are o tonă de ciuperci face 1000 de castele la fel şi le vinde fără să îmi ceară acordul , să îl fac să plătească în instanţă)?

Steve Good publică modele gratuite cu duiumul şi nu cere bani. Le face el şi le oferă cu drag. Şi nu oferă numai modele. Am văzut că a început să facă şi lecţii video. Oare însă câţi donează?

Toţi ne gândim că putem scoate bani de pe urma traforajului şi aşa şi e. Îmi place foarte mult această artă şi sper ca pe viitor traforajul să nu devină un proces complet mecanizat, ce aduce bani în buzunarul celui care deţine aparatura, deoarece nu vom mai putea face diferenţa între ceva creat cu pasiune şi ceva creat doar în scopuri financiare. Tocmai de acea îmi place extrem de mult site-ul www.traforaj.ro şi site-ul domnului melian: pentru că nu vezi nicăieri nici un preţ!!! pentru mine asta înseamnă că cei care au realizat acele lucrări le au în suflet indiferent că cineva îi contactează spre a le cumpăra sau nu. De aceea îi felicit!

Nu vreau să se înţeleagă că descurajez deţinătorul site-ului în privinţa idei sale de afacere dar sper că se va simţi pasiunea în viitoarele sale produse.

Numai bine!
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 26
Localizare : Buzău

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Aug 14, 2011 9:45 pm

Dilema etica este interesanta, si e greu da ajuns la un consens. Referitor la ce zice NumLock e destul de simplu - daca vezi o lucrare gata facuta, pe viu sau pe un site, si esti in stare sa faci ceva asemanator esti deja aproape artist - nu va fi copiere, pentru ca ochii si mintea nu sunt copiatoare. Daca am sparge site-uri cu modele comerciale incat sa obtinem gratuit (minus efortul de hacker Smile ) modelele ar fi furt. Intre aceste extreme se gasesc nuante. Unii au scanat si postat carti din motive ecologist-poetice, ca sa nu se mai taie copaci pentru publicarea cartilor. Daca as vrea sa fiu ipocrit as accepta acest punct de vedere, in ideea ca ramane mai mult lemn pentru traforaj Smile. Ne simtim constiinta ceva mai usoara daca luam materiale de pe site-uri de download si de pe torente, in ideea ca furam de la hoti, nu de la proprietari, cu toate ca justificarea n-ar rezista intr-o instanta. Dar putem sa incercam sa fim de buna credinta, si sa ne cumparam carti. De exemplu de la o librarie online care a fost recomandata pe forum, unde putem comanda carti de dincolo, de calitate perfecta. Cand vezi insa preturile, si le compari cu preturile de dincolo, incepi insa sa vezi ca lumea e plina de hoti, si ca diferenta e ca unii au legea de partea lor.
La nivel de baza consider ca orice carte care ne invata ceva merita obtinuta, cu orice pret si chiar fara niciun cost. Asta daca nu vrem sa dispara orice urma de educatie si abiitate tehnica din tara asta, sa ne indoape reclamele cu ce trebuie sa cumparam si sa ne decoram cu kitsch-uri, daca nu mai e altceva in oferta. Mecanizarea traforajului nu e un pericol indepartat, e un fapt real, in curand o stanta laser la mana a saptea va ajunge sa fie suficient de accesibila ca sa poata fi cumparata de un tamplar. Tot va fi relativ scumpa, si se va amortiza cu cantitate mare de lucrari - stiu pe cineva care ar fi dat lovitura cu un astfel de echipament, prin iunie Smile.
Pana una-alta la numarul de membri ai comunitatii cu greu putem presupune ca ruinam economii prospere si afaceri cu modele din care cineva isi duce traiul. Chiar daca site-ul este vizitat din toata lumea plasarea foarte inspirata a surselor mai "controversate" intr-o sectiune accesibila numai membrilor limiteaza eventuale abuzuri.
Ce face Steve Goode e cruciada, misionariat, munca voluntara in forma pura. E o atitudine care va necesita decenii sa prinda radacini la noi. Cand ai alte griji pe cap nu iti arde de prelegeri.
Diever

Puncte : 446
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 47
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Aug 15, 2011 12:11 pm

Diever;-asta a fost varianta scurta ,asa-i? Very Happy Very Happy
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 55
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Aug 17, 2011 11:05 am

Nu raspund la provocari Smile. Pe un alt forum m-a luat cineva tare pe tema asta - pare a crede ca cine are posturi de peste 10 cuvinte ar trebui sa-si depuna candidatura la Uniunea Scriitorilor.
Diever

Sus In jos

Mesaj  th3mentor la data de Joi Aug 18, 2011 12:13 am

Diever a scris:Nu raspund la provocari Smile. Pe un alt forum m-a luat cineva tare pe tema asta - pare a crede ca cine are posturi de peste 10 cuvinte ar trebui sa-si depuna candidatura la Uniunea Scriitorilor.

Conteaza calitatea nu cantitatea, dar nici una nu o exclude pe cealalta. Oricum, este placut sa citesti ce scrii tu, ai un anumit dar de a-ti expune parerile Laughing
th3mentor

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Aug 18, 2011 7:26 am

Multumesc, ma straduiesc si eu. Fiind multe de spus la subiect ma indoiesc ca arata mai bine si se citea mai usor daca ma exprimam telegrafic.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus