Sfaturi pentru prima lucrare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sfaturi pentru prima lucrare

Mesaj  RandomHero la data de Lun Iul 25, 2011 8:58 am

Buna seara tuturor,

Am gasit acest forum cautand informatii despre placaj. Am vrut recent sa imi cumpar o cutie cu incuietoare, dar am realizat ca pe la noi nu prea se gasesc. Cele pe care le-am vazut sunt si cu motive decorative si nu ma intereseaza asa ceva. Acestea fiind spuse, m-am gandit ca mai bine imi confectionez eu una, de la 0.

De ce materiale am nevoie?

- De ce placaj am nevoie pentru a-l putea taia si lipi cu usurinta?
- Cu ce pot sa execut procesul de taiere?
- Cu ce pot lipi bucatile de lemn?
- As dori sa adaug si o incuietoare si balamale cutiei, ati vazut pe undeva asemenea piese mai mici?
- As dori sa si lacuiesc cutia, orice tip de lac este potrivit?

Daca imi puteti face recomandari pentru intrebarile adresate, as fi tare recunoscator. Ca bonus, voi reveni si cu fotografii daca reusesc sa construiesc cutia.

RandomHero

Puncte : 3
Data de inscriere : 25/07/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Sfaturi pentru prima lucrare

Mesaj  iuly07 la data de Lun Iul 25, 2011 8:12 pm

Salutare RandomHero. O sa incerc sa-ti rsapund la intrebarile tale. De regula se foloseste placaj de TEI , PLOP , MESTEACAN , acestea se taie mai usor. Pentru taiat trebuie sa-ti cumperi o trusa de traforaj .Tot pentru taiat mai trebuie sa cumperi si panze,(de 0 sau 1).Nu stiu de unde esti,dar eu am gasit panze in BAUMAX Ploiesti, iar placaj am cumparat de la firma SC HOLVER SRL Bucuresti.Pentru lipit se foloseste aracetul pentru lemn (atentie sa nu fie pentru zugraveli), il gasesti la magazinele cu materiale pentru constructii. La fel si lacul,(lac incolor), il gasesti in magazinele cu materiala de constructii. Dar sfatul meu este sa eviti sa cumperi KOBER.Cauta un lac care sa fie rezistent la apa , sau cel pentru parchet.Si am lasat la urma incuietorile si balamalele,pentru ca ele se aleg dupa ce ti-ai ales modelul si dimensiunea de cutiuta sau caseta.Rog colegii de pa sait sa ma completeze cu lamuririle. Salutare si spor la treaba. Smile
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Materiale si scule

Mesaj  th3mentor la data de Lun Iul 25, 2011 10:20 pm

Salutare

Eu mi-am cumparat toate sculele si materialele, mai putin lacul de pe sierra.ro. Nu este cel mai ieftin, dar pentru mine este cel mai comod. Au placaj de mai multe dimensiuni si grosimi, si panze de tot felul.

Mihai.
th3mentor

Puncte : 110
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 36
Localizare : Arad

Vezi profilul utilizatorului http://traforaj.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mar Iul 26, 2011 8:16 pm

Io zic sa citesti cateva din postarile mai vechi si o sa ai raspuns la toate intrebarile.Ai sa vezi ca si despre lac s-a discutat si despre materialele de lucru si despre scule,cred ca numa' despre femei n-am scris Very Happy
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus