Proxxon DSH

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Proxxon DSH

Mesaj  danieldax2004 la data de Mar Mai 17, 2011 11:22 am

Hristos a Inviat,

As inteba si eu pe cunoscatori... daca are cineva traforaj de la Proxxon sau daca are cineva o idee despre fiabilitatea acestora ma refer mai ales la modelul DSH care e clasa de miijloc din cele 3 pe care le au.

Vreau sa-mi cumpar si eu unu dar tot studiez si nu reusesc sa ma hotarasc.

Multumesc anticipat.

danieldax2004

Puncte : 4
Data de inscriere : 28/04/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Proxxon DSH

Mesaj  Admin la data de Mier Mai 18, 2011 6:17 am

Proxxon este un firma buna si cred ca fac lucruri de calitate; nu am lucrat cu asa ceva, am asistat doar la cineva si am vazut ca sunt foarte silentioase.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  danieldax2004 la data de Joi Mai 19, 2011 11:42 am

studiind ce poate fiecare din caracteristicele descrise pe diverse situri... Proxxon ma convins cel mai mult... la pretul care il are... nu e ieftin... dar in Austria l-am gasit la 150 euro... si dupa cum am observat Proxxon are un catalog destul de consistent ...

Mersi oricum de impresie

danieldax2004

Puncte : 4
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Mesaj  melinte_ionut la data de Mar Iun 07, 2011 1:38 am

Am eu Proxxon DSH si l-am folosit cateva ore in continuu, motorul se incalzeste, dar nu pateste nimic. Turatia e constanta, se schimba usor panza fara pin cu un imbus, daca se strica surubul, se poate pune un inbus nou, alinierea panzei se face de la capurile care prind panza, care se pot roti putin spre stanga si spre dreapta si se pot da putin in fata sau spate, in asa fel incat sa poti face sa se deplaseze cat mai putin panza in directia fata-spate, sa vibreze materialul mai putin. Poate sa vibreze din cauza mecanismului de stranzere la spate, dar daca il asezi bine nu mai vibreaza. Eu am pilit putin tija de prindere de la spate deoarece nu era la aceeasi inaltime in ambele parti si se prindea doar dintr-o parte...si a inceput sa vibreze mai rar. Capurile nu au aproape deloc joc stanga-dreapta.
Are 20 kg, e foarte rigid, se poate regla unghiul pana la 45 grade, are un surub de limitare ca sa poti marca exact unde sunt 0 grade. Masa e cam mica si la mine e putin curbata, cam 2 mm, la interior, dar nu e o problema. Face putin zgomot daca se elimita vibratia sistemulul de strangere de la spate si se foloseste viteza 1.
Cam atat Smile

melinte_ionut

Puncte : 9
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 32
Localizare : Iasi

Sus In jos

Un nou loc unde se pot regasi pasionatii de traforaj si lucru in lemn

Mesaj  rosuconstantin la data de Joi Mai 17, 2012 2:01 am

Doresc sa va aduc la cunostinta ca a mai aparut un forum care sprijina aceasta comunitate a pasionatilor de traforaj si prirogravura, dar si pentru cei care realizeaza mic mobilier din lemn, jucarii din lemn, artizanat si decoratiuni din lemn.
Acest forum va fi atasat la un magazin online pentru astfel de produse, care va sprijini vanzarea de produse traforate de amatori si profesionisti.
Adresa forum:

decoratiunilemn.ro/forum

Va multumesc pentru ca sprijiniti si dumneavoasta acest gen de activitati si va asiguram ca nu intentionam sa concuram in vreun fel.
rosuconstantin

Puncte : 42
Data de inscriere : 17/05/2012
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://www.decoratiunilemn.ro/forum

Sus In jos

Proxxon DSH

Mesaj  Florinel la data de Vin Aug 03, 2012 10:36 pm

Salut, problema vibratiei (DSH 460 ) la capetele din spate a parghiilor am rezolvat-o foarte simplu, am taiat 2 bucati de piele in forma patrata si le-am facut cate o gaura in mijloc de 5 cu preduceaua. Am pus cate una la fiecare brat, bagate prin tija metalica intre brat si piesa de strangere, se poate folosi si un cauciuc subtire, gen camera de bicicleta. Problema cu incalzitul motorului se poate rezolva schimband condensatorul cu unul mai mic, ex. de la 8 mF la 4mF, dar asta in cazul in care nu folosesti la taiere lemn cu grosimea mai mare de 10 mm, eu am schimbat in acest mod la bormasina verticala, la slaif si traforaj, dar am revenit cu condensatorul original la traforaj ,deoarece tai lemn de fag de 20 mm si nu mai pleca daca opream panza in lemn.

Florinel

Puncte : 28
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum