Panze de traforaj Niqua

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Panze de traforaj Niqua

Mesaj  melinte_ionut la data de Vin Mar 04, 2011 2:52 am

Am gasit urmatorul site german din care se poate comanda si in Romania:
http://www.laubsaegen.de/deutsch/zubehoer_werkzeug.php

Au urmatoarele modele de panze:
Niqua "Pinguin Silber" - 2/0 (33 tpi) si 1 (28 tpi);
Niqua "Pinguin Silber Reverse" - 2/0 (33 tpi) si 1 (28 tpi);
Niqua "Pinguin Weiss" - 2/0 (48 tpi) si 1 (46 tpi);

Ce panze imi recomandati sa iau pentru placaj de 4 mm de tei sau mesteacan ?

melinte_ionut

Puncte : 9
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 32
Localizare : Iasi

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Panze de traforaj Niqua

Mesaj  manubebelu la data de Vin Mar 04, 2011 5:54 am

28 tpi sunt cele mai potrivite ,celelalte sunt prea dese la dantura si nu scot rumegusul repede ca cele de 28
manubebelu

Puncte : 91
Data de inscriere : 05/11/2009
Varsta : 49
Localizare : dolj

Sus In jos

Re: Panze de traforaj Niqua

Mesaj  Diever la data de Sam Mar 05, 2011 7:53 am

Din ce ai enumerat:
- Silber si Weiss sunt lame cu ceapraz - dintii succesivi sunt indoiti alternativ. Asta micsoreaza efortul de taiere, pentru ca lama freaca mai putin in material, dar creste latimea taieturii, ceea ce poate fi o problema la unele lucrari.
- Silber reverse nu mentioneaza nimic de ceapraz, dar are un numar de dinti indreptati in sus, care sa intoarca bavura cand lama urca, lasand o taietura cu ambele canturi perfect curate (teoretic) sau mai putina munca de finisare (practic). Sunt bune, folosesc unele similare, dar se preteaza mai degraba la masini de traforaj, care au o cursa exacta. La taierea manuala nu poti controla pana unde intra dintii "reverse" si risti mai mult sa strici decat sa faci bine.
Pentru taierea manuala se potrivesc lame fara "reverse" si cu dinti relativ desi. Am taiat cu marimi de 1, 3 si 5 cu rezultate bune.
Pentru taierea cu masina e mai complicat, pentru ca sunt situatii si situatii. La taierile de cosuri, care ocupa un volum mare la mine, am nevoie de lame subtiri care sa nu necesite niste gauri mari de intrare, care sa strice aspectul. La taieri normale tipic lame de 3-5, la taieri in stiva 5-7, la lemn gros am lucrat si cu 12. La placaj de tei si mesteacan de 4 mm lame de 1-3-5 acopera cam toata gama de lucrari.
La masina folosesc lame Niqua Ultra si Top Cut care au doi dinti in jos, unul in sus si loc mare intre dinti, respectiv lame Pebeco sau Niqua Fix care sunt de tipul Reverse.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  bame la data de Mar Oct 11, 2011 10:15 am

Diever a scris:Din ce ai enumerat:
- Silber si Weiss sunt lame cu ceapraz - dintii succesivi sunt indoiti alternativ. Asta micsoreaza efortul de taiere, pentru ca lama freaca mai putin in material, dar creste latimea taieturii, ceea ce poate fi o problema la unele lucrari.
- Silber reverse nu mentioneaza nimic de ceapraz, dar are un numar de dinti indreptati in sus, care sa intoarca bavura cand lama urca, lasand o taietura cu ambele canturi perfect curate (teoretic) sau mai putina munca de finisare (practic). Sunt bune, folosesc unele similare, dar se preteaza mai degraba la masini de traforaj, care au o cursa exacta. La taierea manuala nu poti controla pana unde intra dintii "reverse" si risti mai mult sa strici decat sa faci bine.
Pentru taierea manuala se potrivesc lame fara "reverse" si cu dinti relativ desi. Am taiat cu marimi de 1, 3 si 5 cu rezultate bune.
Pentru taierea cu masina e mai complicat, pentru ca sunt situatii si situatii. La taierile de cosuri, care ocupa un volum mare la mine, am nevoie de lame subtiri care sa nu necesite niste gauri mari de intrare, care sa strice aspectul. La taieri normale tipic lame de 3-5, la taieri in stiva 5-7, la lemn gros am lucrat si cu 12. La placaj de tei si mesteacan de 4 mm lame de 1-3-5 acopera cam toata gama de lucrari.
La masina folosesc lame Niqua Ultra si Top Cut care au doi dinti in jos, unul in sus si loc mare intre dinti, respectiv lame Pebeco sau Niqua Fix care sunt de tipul Reverse.
Foarte utile precizarile insa eu cu germana ma impac mai putin. Ati putea sa-mi detaliati procedura de comanda si cea de plata?. Multumesc.
bame

Puncte : 578
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 62
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Sam Dec 10, 2011 12:39 pm

Am vazut cu intarziere raspunsul Embarassed . Nu e deloc dificil cu germana, trebuie doar folosite cuvinte germane in locul celor romanesti Smile . Era pe undeva un curs introductiv foarte simplu si logic, in care era vorba despre hotentoti... dar deja divaghez.
Warenkorb e cosul de cumparaturi, iar Alle Details Anzeigen afiseaza detaliile legate de marfa. Inclusiv niste costuri nesperat de bune, chiar daca diferenta fata de locul unde cumpar eu s-ar simti doar la zeci de seturi de panze.
Daca la o panza zice "Rund" e prescurtarea de la R(ot)und Smile adica sunt lame spirale. Größe este marimea dintilor, era clara in context.
Banuiesc ca pentru a-ti face un cont pe site e necesara mai multa munca de traducere, daca doriti sa incercati... pot ajuta dupa puterile mele. Se intampla sa fiu suficient de poliglot ca sa nu mor de foame nicaieri in Europa. Neutral
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus