Ulei de Tung

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ulei de Tung

Mesaj  adrian la data de Mar Oct 27, 2009 9:08 am

Nu stiu cati dintre voi, au auzit de ulei de Tung, dar eu de curand am aflat si mi se pare grozav, pentru finisarea lemnului si deci a placajului.N-are rost ,sa va dau vreo adresa, pur si simplu scrieti'' Tung oil'' pe Goagal Very Happy si o sa gasiti ceva, pentru a va da seama ce si cum.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

tung oil

Mesaj  cardaluc la data de Mar Oct 27, 2009 10:31 am

Salut.
Sunt interesat de asa ceva. Exista de cumparat in Romania ? Ai folosit asa ceva ? Tu ce folosesti pentru finisare?

Cardaluc
cardaluc

Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Iasi

Sus In jos

Re: Ulei de Tung

Mesaj  Admin la data de Mar Oct 27, 2009 10:42 am

Nu am auzit de ulei de tung. Eu foloseam ulei de in sau ulei de transformator, cred ca stiti ce este. Partea proasta este ca acum nu prea folosesc nimic. Nu prea imi finisez lucrarile si asta din cauza ca nu suport mirosul de lac. Oricum, uleiul le da o nuanta aparte.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mar Oct 27, 2009 11:01 am

Am primit de la cineva o cantitate mica pentru incercare . Imi place cum arata finisajul, o singura lucrare am uns si cu un singur strat am sa pun imediat o poza la galerie.Aflu eu unde se gaseste.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Ian 01, 2010 3:51 am

Am facut niste probe de finisare, cu lemn tare (cred ca e stejar sau cires, mi-e greu sa-mi dau seama dupa aspect, dar e foarte dur si se taie excelent) niste probe de finisare, taind niste paralelipipezi pe care i-am slefuit ulterior manual pana la ... absurd, terminand cu smirghel de 400 si apoi i-am tratat cu niste ulei din care am gasit, adica din cel pentru torte cu fitil; pe eticheta spune ca-i pe baza de ulei de rapita cu ceva aditivi minerali. Oricum efectul e uluitor, cand vezi cum apare structura lemnului in profunzime, pusa in valoare de ulei si de finisarea perfecta. In comert am vazut ulei de in fiert, care stiu ca se foloseste de mult timp.
Aveti idee ce se poate folosi pentru ca la lacuire sa nu trebuiasca sa astept pana la al cincelea strat inainte de a obtine o suprafata cat de cat lucioasa? Vreun fel de grund sau ceara care sa astupe porii si sa lase suprafata pregatita pentru un strat subtire de lac. Desigur, fara sa compromita aderarea lacului. Am vazut pe la TV astfel de materiale, dar nu erau date prea multe detalii. Oricum pe dincolo unde tamplaria este afacere si industrie, si se face din lemn nu din aglomerate ca la noi, varietatea materialelor folosite e incredibila.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Sam Ian 02, 2010 12:00 am

Diever
Dat fiindca ,finisarile la materiale lemnoase sant de multe feluri,eu zic, sa optezi pentru a scoate in evidenta desenul fibrei si pentru protectia lemnului.In acest caz ajunge uleiul de in ,dar daca vrei luciu ,poti incepe cu ulei primul strat si sa continui cu lac urmatoarele straturi .Ca sa obtii luciul accentuat ai nevoie de mai multe straturi,nu se poate alt fel.As spune si de slefuiri intre straturi ,dar risti la fiecare operatie sa strici lucrarea,mai ales daca e multa dantela[fretwork].
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Ian 03, 2010 9:19 am

Multumesc mult, Adrian, nu eram deloc sigur ca peste ulei se poate da cu lac (dupa uscare/intarire/absorbtie) si sa mai si prinda. Am facut tot felul de teste de lacuire ca sa vad cand incepe sa arate bine, si cam ai dreptate, dupa vreo 5-6 straturi incepe sa se vada lacul, nu asperitatile.
Am incercat doua abordari, fiecare cu plusuri si minusuri. Prima prevede umezirea (cu simt) a lemnului pe taietura (ca sa se ridice fibrele culcate in timpul taierii) urmata de slefuite, chestie repetata pana nu se (prea) mai ridica nimic; si apoi lacuit, cand suprafata e curatata de fibre. Dureaza insa destul de mult, si la un fretwork complicat e laborios. E mai bine insa pentru abraziv, acesta se uzeaza mai putin. Cea de-a doua prevede o curatare mai sumara de fibre, urmata de o lacuire cu lac dluat, menita doar sa etanseze porii si sa ridice fibrele; poate dura mai putin, dar abrazivul se umple rapid cu lac si rumegus, iar la placajele din lemn de culori diferite apare o "migratie" sau "murdarire", necesitand o stergere cu diluant. Voi vedea cum se comporta suprafetele taiate cu noile panze, care vizual arata ca avand luciu de oglinda dupa taiere (lame Ultra si Top Cut).
Am vrut sa incerc si lacuirea prin pulverizare (deocamdata lucrez cu pensule) dar nu am reusit sa pulverizez lac normal cu ce pulverizatoare am avut la indemana.
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Dum Ian 03, 2010 10:34 pm

Diever
Eu pulverizez ,lacul ,cu suflaiul [cele folosite pt.lac fixativ] .Pentru asta diluez lacul, pana simt ca-l pot sufla cu gura.Nu are rost sa murdaresc,pistolul de vopsit, pentru lucrari atat de mici si nici nu-mi place sa astept, sa se adune mai multe ,pana sa le finisez.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Ian 04, 2010 1:11 am

Adrian, ce-i ala "suflai"? Si sotia mea foloseste fixativ, dar din cate stiu este un spray.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Ian 04, 2010 2:16 am

Nu-mi place deloc cuvantul acesta ''suflai'' dar nu stiu cum altfel asa ca ;pozat si vazut Very Happy
adrian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Ian 04, 2010 2:40 am

Acum am inteles Adrian. Am cautat pe google si am gasit si un filmulet. Pare foarte interesant acest ulei; are cineva idee unde se gaseste de cumparat?
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Dum Mai 23, 2010 1:47 am

Ulei de la bobina de inductie de la o masina, e bun sa dau pe lucrari? Embarassed ?
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 25
Localizare : Buzău

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Mai 23, 2010 9:37 am

Am auzit ca se foloseste si uleiul asta; oricum, ai grija sa nu strici bobina de inductie cu aceasta ocazie.
Diever

Sus In jos

Ulei

Mesaj  c.bujor la data de Dum Mai 23, 2010 4:53 pm

Ulei hidraulic e bun oare?
Am 10L.
Dar cel comestibil?
De masline?

c.bujor

Puncte : 55
Data de inscriere : 21/05/2010
Varsta : 47

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Dum Mai 23, 2010 9:00 pm

Bujor

Uleiurile comestibile nu se usca,au nevoie de saptamani,cele hidraulice au si alte componente de gen valvolina deci nu prea sant indicate,dar poti experimenta.Cele pentru lemn au intaritor si alte componente pentru protectia lemnului si pentru a da un aspect final frumos.Ulei de in combinat cu ulei de lamaie [uleiuri esentiale pt. aromoterapie] ar trebui sa fie perfect.
adrian

Sus In jos

Mesaj  c.bujor la data de Dum Mai 23, 2010 9:28 pm

adrian a scris:Bujor

Uleiurile comestibile nu se usca,au nevoie de saptamani,cele hidraulice au si alte componente de gen valvolina deci nu prea sant indicate,dar poti experimenta.Cele pentru lemn au intaritor si alte componente pentru protectia lemnului si pentru a da un aspect final frumos.Ulei de in combinat cu ulei de lamaie [uleiuri esentiale pt. aromoterapie] ar trebui sa fie perfect.

Multumesc

c.bujor

Puncte : 55
Data de inscriere : 21/05/2010
Varsta : 47

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Mai 24, 2010 3:46 am

Ar fi bine daca uleiurile comestibile nu s-ar "usca", ar pune pe butuci industria detergentilor de bucatarie. Cine a vazut vreodata o tava sau tigaie in care uleiul uitat a ajuns la consistenta gelatinei stiu despre ce vorbesc.
Insa materialele trabuie folosita functie de scop. Uleiurile tehnice sunt cel mai des aditivate pentru a le dirija proprietatile tocmai contra a ce ne trebuie noua.
Din ce stiu e o intreaga tehnica si in spatele termenului "ulei de in fiert". Nu e doar ulei de in care a dat odata in clocot; e fiert cu ceva, si nu mai stiu cu ce, dar aceasta "fierbere" il face (din ce retin) deshidratat si ii permite sa se "usuce" in lemn.
Uleiul cu care am impregnat cateva lucrari era pentru torte, dar a functionat foarte bine. Mai era si aromatizat, alt aspect placut.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus