Intarsia sau segmentare.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Intarsia sau segmentare.

Mesaj  adrian la data de Sam Oct 24, 2009 2:59 am

Probabil o sa spuneti;-iar vine nebunul asta, cu o ciudatenie.Asa si este ,asta pentru ca ,vreau sa scot in evidenta cat de variat poate fi, acest domeniu ,cu putina fantezie.Despre intarsia, facuta cu furnir ati auzit,vazut probabil cu totii,dar aici va arat o intarsie, facuta din lemn de diferite esente si grosimi.Aceasta lucrare, nu este a mea, am gasit-o pe Net si o folosesc doar ca exemplu.Mi-ar place ,sa stiu ,parerile voastre despre acest subiect.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Intarsia sau segmentare.

Mesaj  Admin la data de Dum Oct 25, 2009 10:47 am

Intarsia a fost totdeauna sora cu traforajul; toata stima pentru cei ce fac intarsie, eu personal nu as face asa ceva, nu pot spune de ce, dar nu m-a atras niciodata. Am avut de gand sa fac un subdomeniu pe domeniul meu de traforaj, dar m-am lasat pagubas.
Profit de aceasta ocazie pentru a da posibilitatea unui doritor de a-i pune la dispozitie un subdomeniu in mod gratuit. Pagina de internet va putea fi accesata la adresa: www.intarsia.traforaj.ro. Veniti cu idei si postam acest subdomeniu. Contactati-ma!
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 49
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  deel la data de Sam Feb 26, 2011 7:54 am

adrian a scris:Probabil o sa spuneti;-iar vine nebunul asta, cu o ciudatenie.Asa si este ,asta pentru ca ,vreau sa scot in evidenta cat de variat poate fi, acest domeniu ,cu putina fantezie.Despre intarsia, facuta cu furnir ati auzit,vazut probabil cu totii,dar aici va arat o intarsie, facuta din lemn de diferite esente si grosimi.Aceasta lucrare, nu este a mea, am gasit-o pe Net si o folosesc doar ca exemplu.Mi-ar place ,sa stiu ,parerile voastre despre acest subiect.

Buna numele meu este Dorel si sint bucuros ca ati deschis subiectul acesta.Am facut cu vreo 10-12 ani cateva lucrari de intarsie .Cei ce sint pasionati stiu ca e multa munca si uneori nu e usor de obtinut furnir cu o gama atat de variata de culori.Sant cateva modalitati de a schimva culoarea furnirului prin unele metode simple . (ex) Mahonul rosu poate deveni un mahon negru perfect cu apa si amoniac.Asi dori sa schimb pareri si idei cu cei interesati de acest subiect. Salutari la toti.

deel

Puncte : 6
Data de inscriere : 13/01/2011
Varsta : 40
Localizare : Roguetas del Mar

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Sam Feb 26, 2011 10:00 am

Am gasit materiale referitoare la intarsie in sensul din imaginea lui Adrian, prin revistele americanilor unde e locul cel mai potrivit sa exclami ca "mare-i gradina" cand vezi realizarile. Genul asta de intarsie, tip basorelief, poate avea o forta deosebita - imi amintesc de-un cap de pisica facut dupa tehnica asta (nu mai gasesc pagina) de te asteptai sa miaune. Problema pe care o vad, ca si deel, este data de materialele disponibile. Cate esente de lemn gasim pentru texturile cerute de o lucrare complexa, sau ce trucuri folosim ca sa schimbam aspectul lemnului pe care de bine de rau il gasim? Asa ca, deocamdata si cu regret, nici eu n u ajung prea repede la intarsie.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  deel la data de Sam Feb 26, 2011 2:01 pm

Diever a scris:Am gasit materiale referitoare la intarsie in sensul din imaginea lui Adrian, prin revistele americanilor unde e locul cel mai potrivit sa exclami ca "mare-i gradina" cand vezi realizarile. Genul asta de intarsie, tip basorelief, poate avea o forta deosebita - imi amintesc de-un cap de pisica facut dupa tehnica asta (nu mai gasesc pagina) de te asteptai sa miaune. Problema pe care o vad, ca si deel, este data de materialele disponibile. Cate esente de lemn gasim pentru texturile cerute de o lucrare complexa, sau ce trucuri folosim ca sa schimbam aspectul lemnului pe care de bine de rau il gasim? Asa ca, deocamdata si cu regret, nici eu n u ajung prea repede la intarsie.

Eu vreau sa te incurajez Diever in ce priveste intarsia,e drept e nevoie de furnir (cel putin nuantele bazice) pentru a incepe o lucrare dar credema am vazut lucrari in 6-7 nuante formidabile si de acea cred ca ori cine vrea poate sa faca intarsie .trucuri sint in intarsie unele foarte simple cum ziceam in primul mesaj(e nevoie in cazul mahonului de 3 linguri de amoniac si un pahar cu apa )si in trei zile poti obtine un negru autentic.Nu vreau sa crezi ca sint un meserias mare in intarsie inca invat, dar am prins unele trucuri de la bunicul meu , pot sa zic ca era din scoala veche, un om deosebit cu un mare talent.Cred ca merita sa faci intarsie cu putine nuante pot iesi lucrari uimitoare .un salut deel.

deel

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Feb 27, 2011 4:20 am

Nu te contrazic, dar banuiesc ca sunt mai usor de gasit trucurile de schimbare a culorii decat furnirul de mahon Smile. In plus pentru gusturile mele intarsia clasica e prea 2D, iar cea din poza pusa de adrian cam 2,5D Smile in timp ce eu prefer lucrarile in 3D si proiectez cateva chiar 4D.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  deel la data de Dum Feb 27, 2011 6:51 am

Diever a scris:Nu te contrazic, dar banuiesc ca sunt mai usor de gasit trucurile de schimbare a culorii decat furnirul de mahon Smile. In plus pentru gusturile mele intarsia clasica e prea 2D, iar cea din poza pusa de adrian cam 2,5D Smile in timp ce eu prefer lucrarile in 3D si proiectez cateva chiar 4D.

Eu sint plecat de mai mult de 1o ani din tara(in tara am muncit intr-un atelier de tamplarie ceva ani) pentru asta nu stiu cum e treaba si cum se gaseste furnir acum.Ma bucur sa aud ca ai proiecte de 3D si chiar 4D eu raman de moment la 2.5D cum ziceai tu. Wink .In munca pe care o fac acum sint tot timpul plecat si cunosc cateva locuri unde se poate cumpara lemn exotic(chiar am gasit furnir de trandafir rosu in sudul Germaniei).Pot sa ati trimit la schimb daca te intereseaza, lasami un mes.deel.

deel

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Feb 27, 2011 12:49 pm

Am gasit pisica.
Mai sunt si alte "enormitati" pe acolo.
Diever