Surse de inspiratie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Surse de inspiratie

Mesaj  NumLock la data de Sam Iun 12, 2010 4:41 am

În afară de saiturile cu modele gratuite, ce surse de inspiraţie mai aveţi? Eu de exemplu caut imagini pe internet din tote domeniile şi când găsesc ceva ce îmi proiectează în minte un obiect decorativ sau ceva ce poate fi realizat la traforaj salvez acea imagine. Unele sunt fotografii, altele sunt imagini realizate pe calculator, altele sunt desene sau schiţe. Să zicem că găseşti o poză : http://i44.tinypic.com/nb9o5z.jpg şi imediat în mintea ta apare o idee: "Hmmm, aş putea face o cutiuţă cu astfel de pereţi Smile" Consideraţi că un obiect realizat după ce ai văzut o imagine din care te-ai inspirat mai este original?
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 25
Localizare : Buzău

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Surse de inspiratie

Mesaj  adrian la data de Sam Iun 12, 2010 6:50 am

''realizat după ce ai văzut o imagine din care te-ai inspirat mai este original?[/quote]''

Tot se este in jurul nostru ,forma si culoare este.
Orice poate un om,poate si alt om.[deci teoretic puteam sa pictez eu Mona Lisa]
Ai vazut ce filozof sant ,dar stai sa-l vezi pe Diever Very Happy Nu vad nimic rau in a copia ceva sau a ma inspira din ceva,s-ar putea sa reuseasca mai bine ca originalul.Eu doar cu modelele care se tot repeta am probleme ,oricat de buna ar fi inghetata de ciocolata n-o poti manca in fiecare zi ,ca te scarbesti de ea.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Iun 13, 2010 10:26 pm

Iata-l Laughing! Pai, cum sa zic, opiniile pot sa difere. Cine face bani din patternuri s-ar putea sa nu fie incantat de faptul ca altii nu copiaza, dar se "inspira". Chestiunea e filozofica, intr-adevar, si se cunosc situatii din alte domenii cand a devenit si juridica. Fructiera din galeria mea e "inspirata" dintr-un design gratuit de pe site-ul Finescrollsaw. Cu toate ca era gratuit nu l-am luat asa cum era, din cateva motive: nu se potrivea exact cu materialul meu, nu eram incantat de intregul concept si nu era bine pus in pagina (as fi listat unele componente inutil ca sa am destule din cele ce se repeta). Am studiat conceptul, l-am modificat si l-am pus in pagina incat din 2 listari A3 sa pot lipi pe placaj totul, optimizat pentru economie de material. Intrebarile "filozofice" sunt:
- Mi-ar fi venit ideea si fara sa vad designul lui Pedro de la Finescrollsaw? (poate)
- Pedro a primit ideea prin inspiratie divina sau s-a inspirat si el de undeva (mult de dscutat - ce e nou sub soare?)
- Ma va afecta daca cineva se "inspira" din fructiera mea? (deloc)
Dupa parerea mea daca ai lucrat la un design, daca ai tras/mutat/sters/bibilit linii, arce, numar de piese si orice altceva atunci ai creat un nou design si n-ai de ce sa iti faci probleme de constiinta. Copy+Paste si tiparirea nu le-as considera "munca", nici scalarea la alta marime. In definitiv chiar daca autorul original e convins ca a creat originalul prin inspiratie divina poate ca si au am gasit designul lui pe undeva tot prin inspiratie divina, nu? Smile
[offtopic] Poate la divinitate se refera si Adrian prin cuvantul "sant". Dupa cum apare in context ar trebui scris ori cu î din i (stil vechi) ori cu î din u Smile (stil nou), dar nu cu î din a. Cu î din a ori e prescurtarea populara de la "sfant", ori... nu stiu ce e, ca "şanţ" nu merge in context Smile.[/offtopic]
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Iun 14, 2010 7:16 am

Adrian, e randul meu sa spun: "No comment". "Sunt" convins ca nici tu... Very Happy
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Iun 14, 2010 12:21 pm

I din a sau I din i ,sant sau sunt ,sau tot schimbat in ultimele decenii ,ultima data parlamentarii sau ocupat de o schimbare de genul acesta,ori eu nu dau doi bani pe ce fac aia acolo.Este foarte mult gainat intelectual in ziua de azi.Eu prefer un text mai putin educat dar cu mesaj clar ,decat o gargara elevata care nu spune nimic.
Asa ca scrieti va rog cum va dicteaza creierul propriu si fumati va rog daca va place ,nu lasati un guvern sa va spuna cum si ce sa faceti.
Iar am certat sistemul Very Happy
adrian

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Lun Iun 14, 2010 12:36 pm

Offtopic : Eheee, guvernului ar trebui să-i mai tragem şi câte o palmă zdravănă, nu numa să-l certam. bounce
NumLock

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Lun Iun 14, 2010 1:52 pm

Hai că mi-a venit o idee... Ce ar fi ca după ce se termină acest concurs cu portrete, Dl Florin să organizeze unul cu tema ... (nu găsesc acum un titlu potrivit) .
Deci, cineva care nu era nici o treaba cu traforatul, cu arta şi artizanatul în general, dar care să aibă cât de cât simţ estetic, să aleagă de pe net diverse fotografii cu diverse obiecte etc.
Fac o paranteză: De ce o altă persoană şi nu cineva de pe forum? Pentru că dacă de exemplu eu aş fi cel care ar trebui să aleagă imaginile, le-aş alege pe acelea în care poate doar eu văd ceva special. În schimb dacă alege cineva nu chiar la întâmplare poze, fără a şti scopul pentru care le alege ar fi cu totul altceva.
După ce imaginile au fost alese, sunt postate linkurile (să nu fie nici prea multe nici prea putine imagini. Fiecare user îşi alege o singură imagine şi îşi pune imaginaţia şi creativitatea la lucru. Cea mai frumosă lucrare, câştigă. Concursul nu trebuie să fie neapărat cu premii.
Ce fel de imagini şi de unde ?

http://tinypic.com/categories

Domnul Florin stabileşte cu un prieten din ce categorii să aleagă imagini
de exemplu nu vor fi alese imagini ce ilustrează portrete
sau le poate alege chiar dumnealui şi apoi postează linkurile.
Obiectul creat ar trebui să fie imaginat doar din poza respectivă, orice element al său trebuind să fie original (dantele, suport, formă, etc). Aştept păreri şi sugestii. Subiectul despre surse de inspiraţie rămâne valabil şi mi-ar plăcea ca toţi userii să scrie câte ceva aici Very Happy
NumLock

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Iun 14, 2010 7:47 pm

Inspiratie

Uploaded with ImageShack.us
adrian

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Iun 14, 2010 7:51 pm

...si transpiratie

Uploaded with ImageShack.us
adrian

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Vin Iun 25, 2010 11:33 am

Am scanat o frunzuliţă şi am editat-o puţin în Photoshop. E un element care, după părerea mea, poate fi inclus în lucrări mai ample, care se remarcă tocmai prin lipsa simetriei totale (nici frunzuliţa nu e perfect simetrică). Cât mai curând o să încep să creez nişte modele. Am în minte foarte multe idei, dar trebuie să îmi dezvolt talentul la desen pentru a le pune în practică.
NumLock

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Vin Iun 25, 2010 11:42 am

Şi mai am ceva, pentru cei care pirogravează: tot o poză editată, cu o Crăciuniţă drăguţă (chiar dacă mai e până la Crăciun tongue) Eu nu ştiu cum să o transfer şi nici nu am un aparat prea compicat de pirogravat Smile
Originalul (pentru cei ce vor să îl prelucreze după buna imaginaţie):
http://i48.tinypic.com/15h0bns.jpg
Edit:
http://i45.tinypic.com/2zq975v.jpg
NumLock

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Iun 25, 2010 9:34 pm

Era cat pe ce sa cred ca "frunzulita" ar fi de canepa Smile, as fi intrat la idei despre metodele prin care atingi "inspiratia" Very Happy
Diever

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Vin Iun 25, 2010 11:04 pm

Diever a scris:Era cat pe ce sa cred ca "frunzulita" ar fi de canepa Smile, as fi intrat la idei despre metodele prin care atingi "inspiratia" Very Happy
http://i48.tinypic.com/2a4olsk.jpg Laughing Laughing
NumLock

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Sam Iul 16, 2011 11:19 am

Navigând pe internet am dat peste următoare imagine fără să vreau: http://i52.tinypic.com/2wcnne0.jpg. E un coş pentru hârtii bănuiesc. Nu am căutat ceva legat de traforaj dar se potriveşte domeniului nostru Very Happy
NumLock

Sus In jos

Mesaj  iuly07 la data de Dum Iul 17, 2011 3:16 am

Se vorbea despre cat de original este ceva creat de unu sau mai multi oameni , chiar daca cineva inainte a facut ceva asemanator. Acum stau si ma gandesc ..... cat de original este ultimul model de autoturism creata de o firma de renume , ca pana la urma si la coada nu firma respectiva a inventat patru roti la masina, nu firma a inventat volanul,nu firma a inventat motorul , etc. Deci, de unde pleaca originalul? Ce a fost mai original, modelul Mona Lisa sau pictura. Ca si Leonardo da Vinci s-a inspirat , a avut un model la baza pe care la randul lui la copiat pictandul.Deci, de unde pleaca si unde se termina originalul...?
iuly07

Puncte : 311
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Campina Prahova

Sus In jos

Mesaj  sukjong la data de Sam Dec 17, 2011 12:13 am

am cautat pe diverse pagini web pentru a ma inspira in noua mea lucrare
uitati ce am gasit
eu unul consider ca este cea mai frumoasa lucrare de traforaj facuta de cineva
puneti voi punctul dupa www si inainte de com
nu am putut posta adresa web
www picturetrail com/sfx/album/view/3575806

sukjong

Puncte : 11
Data de inscriere : 13/12/2011
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Dec 17, 2011 1:03 am

Vezi daca nu te uiti in albumele personale? Ai fi putut vedea si aici facuta aceasta lucrare, poate mai frumos decat pe acel site. Uita-te in albume si gaseste lucrarea.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Sam Dec 17, 2011 2:51 am

NumLock a scris:Navigând pe internet am dat peste următoare imagine fără să vreau: http://i52.tinypic.com/2wcnne0.jpg. E un coş pentru hârtii bănuiesc. Nu am căutat ceva legat de traforaj dar se potriveşte domeniului nostru Very Happy
Se potriveste domeniului, dar din pacate nu este traforaj.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Dec 17, 2011 3:47 am

Cum nu e traforaj? E traforaj toata ziua.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Dec 18, 2011 12:30 am

Imi cer scuze ca te contrazic, dar daca e traforaj inseamna ca a fost taiat cu lame incinse la rosu. Muchiile taiate sunt negre, arse. E taiat cu laserul. Vad tot mai multe astfel de "opere de arta" in ultima vreme: decoratiuni de Craciun la Kaufland, sau "Mari Corabii", de pilda. Iar cunoscutii mei imi discuta preturile, zicand ca la Kaufland e mai ieftin.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Dec 18, 2011 1:16 am

De acord cu tine, e taiat cu laserul; acum am vazut.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Dum Dec 18, 2011 2:53 pm

Diever a scris:Imi cer scuze ca te contrazic, dar daca e traforaj inseamna ca a fost taiat cu lame incinse la rosu. Muchiile taiate sunt negre, arse. E taiat cu laserul. Vad tot mai multe astfel de "opere de arta" in ultima vreme: decoratiuni de Craciun la Kaufland, sau "Mari Corabii", de pilda. Iar cunoscutii mei imi discuta preturile, zicand ca la Kaufland e mai ieftin.

Și în Carrefour am văzut decorațiuni din placaj aduse din Franța. Nu păreau a fi tăiate cu laserul. Nici o urmă de arsura. Cele de la "Mari Corăbii" din câte am observat eu sunt tăiate cu o presă (???).

Revenind, coșul acela de gunoi îl consider o sursă de inspirație totuși. Poți face ceva asemănător folosind traforajul Very Happy
NumLock

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Dec 19, 2011 11:51 am

E posibil sa le incurc (sa zic de crucisator, nu de corabie) dar am vazut un numar al "revistei" respective (4 pagini inclusiv coperta si vreo 4 piese din placaj taiate la laser, 16 lei parca, jaf la drumul mare). Pentru productivitate mare se poate lucra si cu stantare clasica, prin presare, si atunci nu apar urme de arsura (dar trebuie construite sculele, si la un navomodel nu se prea justifica costul, ar trebui zeci de stante). Alta varianta care ar avea numai avantaje - viteza, automatizare, flexibilitate totala si lipsa de arsuri - este taierea cu jet de apa, insa masinile respective sunt chiar mai rare decat laserele industriale. La urma urmei de asta le zice tehnologii neconventionale - cu toate ca laserul deja incepe sa devina conventional.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus