buna dimineata prieteni, o intrebare se poate?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

buna dimineata prieteni, o intrebare se poate?

Mesaj  andrei.visan la data de Vin Mai 28, 2010 6:32 pm

Dintre toate activitatile pe care le faceti cat timp ii acordati traforajului sau cat de important e traforajul pt. voi?
Un prieten de pe forum imi zicea ca traforaj viteza exista doar in bancuri, atunci in vremurile astea in care lucrurile se desfasoara in viteza si graba, toata lumea fuge pe strazi, mai are cineva timp destul pt traforat in voie? Si acuma sa fiu subiectiv. Istoria e cam asa: am pus traforaju in mana pe la 11-12 ani, am facut cateva lucrari nu foarte grele da frumoase (zic eu) dupaia am uitat de traforaj. Anul asta v-am gasit forumul si mi-am reamintit de vechiul hobby, si bineinteles am luato de la inceput, si-am invatat sa traforez din nou. Si-n jumate de an am produs o farfurie (vre-o 2-3 zile am lucrat pe ea). Acuma ma gandesc daca tot asa merg lucrurile, voi face 1-2 lucrari pe an si o sa am vreme de traforat serios cand o sa fiu bunic. Voi ce ziceti?

andrei.visan

Puncte : 20
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 28
Localizare : Cluj-Napoca

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

si inca o idee

Mesaj  andrei.visan la data de Vin Mai 28, 2010 6:36 pm

vad ca este lume interesata de subiect, tot apar postari noi, felicitari!

andrei.visan

Sus In jos

Re: buna dimineata prieteni, o intrebare se poate?

Mesaj  Admin la data de Sam Mai 29, 2010 12:22 am

Andrei, in legatura cu timpul acordat traforajului, unii dintre noi traforeaza zilnic, cand gasesc putin timp liber, altii au perioade, in care nu fac nimic; important este ca pasiunea ramane. In ceea ce priveste subiectele, e normal sa fie asa atata timp cat numarul membrilor creste; forumul nu are nici 1 an de zile, sunt sigur ca vor fi din ce in ce mai multi membrii si implicit vor fi tot mai multe postari.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Sam Mai 29, 2010 1:03 am

Andrei, ma simt onorat sa-ti fiu prieten (traforaj/viteza). Cat alocam traforajului? Nu destul. Ma simt pe undeva "complexat" cand vad prietenii de pe forum postand in ritm sustinut lucrari noi, si nu maruntisuri ca studiile mele. Insa doar exercitiul constant ne poate duce la acelasi nivel cu ei.
Problema universala este timpul disponibil. Plec de acasa la 8, ma intorc la 18, iar in cateva zile si dupa-amiaza este blocata cu sarcini constante. Cand nu sunt se poate intampla sa vin de la serviciu simtindu-ma de parca m-au batut niste chinezi mici, rai si sprinteni, de nu-mi mai arde nici de tinut ochii deschisi. Cand pot sa tin ochii deschisi - asta e, sunt dependent de lectura, nu pot sa las sa treaca o zi fara sa citesc ceva, sau sa recitesc. Mai sunt si weekendurile - insa, in compensatie, locuiesc intr-o casa cu curte. La o casa lucrul nu se termina niciodata.
O alta problema sunt modelele (patterns). O problema (psihica) de-a mea e ca nu prea ma apuc de facut lucrari pur decorative, utilitatea este o conditie necesara. Asa ca mi-ar place sa desenez modele pentru obiecte utile, cu cat mai complexe si originale cu atat mai bine. Numai ca, asa cum bine a punctat la un moment dat Adrian, si astea cer timp.
Unele din lucrarile mele, postate azi in Galerie, arata frapant de simple si inutile. Sunt, de fapt, studii cu scopul de a evalua limitele masinii, materialelor utilizate si nu in ultimul rand ale mele. Pe acestea nu le consider pierdere de timp; e mai bine sa gresesti pe asa ceva (oricum doar eu stiu exact cam ce trebuia sa iasa) decat sa strici ceva important mai tarziu.
Sunt de parere ca pauzele au rolul lor, altfel poti ajunge la saturatie si tot la pauze ajungi, dar fortate. Despre lucrul la pensie, ca bunic, sper din tot sufletul sa ma tina mainile si ochii atunci.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Sam Mai 29, 2010 11:25 am

Andrei ,nu incerca sa te incadrezi intr-un tipar ,pentru ca nu exista asa ceva.Ai vazut un desen ? Iti place? Pur si simplu fa-l.Cat timp iti ia ,nu conteaza ,placerea sta de multe ori,pur si simplu, in taierea materialului nu neaparat in obtinerea unui obiect anume.Cel mai bun exemplu este Diever care incearca tot felul de materiale printre care unele foarte groase si tari inseamna ca-i place sa taie ii plac provocarile,crede-ma ca nu e usor sa tai placaj de 10 mm sau nuc de 20mm dar asta face totul mai interesant.
In curand ai sa vezi ,sper, farfuriile lui SQ,taiere de cercuri ,cu masa inclinata ,din esente tari in general ,care la fel sant greu de facut dar asta-i place sa faca, fara sa-si faca probleme de genul ,cat dureaza,daca e rentabil...
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  andrei.visan la data de Sam Mai 29, 2010 1:46 pm

Multumesc pt. raspunsuri, mi-ati dat un strop de curaj. Diever, frumoase lucrari, imi plac, eu n-am cum sa tai placaj de asemenea grosimi cu precizie acceptabila cu un traforaj de mana, poate in viitor. Cel mai gros placaj pe care l-am taiat pt farfurii a fost de 5mm, si am suprapus mai multe straturi, problema e ca pentru a realiza o farfurie de o anumita inaltime ii creste diametrul. Din experienta cam ce grisimi maxime de placaj se pot taia cu un traforaj manual?

andrei.visan

Sus In jos

Mesaj  andrei.visan la data de Sam Mai 29, 2010 1:49 pm

De curiozitate diever, de unde numele de inele geodezice?

andrei.visan

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Mai 30, 2010 9:16 am

Primul cos (adrian, nu acum, te rog! Smile ) din pozele de la galerie are cam 30 de cm diametru, si a fost taiat din placajul de 9 mm manual. Ma va durea sufletul cand se va termina aceasta placa, e un placaj superb, se poate vedea bine la cub care e facut din 3 straturi din acest placaj suprapuse. Sunt 3 straturi din lemn de culoare inchisa, cu o textura deosebita, si 2 din lemn de culoare deschisa care pare a fi de esenta mai moale. L-am taiat inainte de a primi masina, pe undeva ma chinuia si inactivitatea, si cand bucatile (peste doua) din clavicula mea stanga au dat semne ca s-u prins una de alta am taiat acest cos. O problema deosebita la taierea manuala cu materiale de grosimi mari este faptul ca-i greu sa tai perpendicular pe suprafata, si ca sa nu o ia razna trebuie sa verifici frecvent perpendicularitatea lamei in placa - nu la echer, la ochi e suficient. Am folosit o rama Eichen, tubulara, de la Praktiker si panze tot Eichen, tot de acolo. Deci se poate. Am taiat odata si artar (cred ca e) de 20 mm, in lungul fibrei, si a durat o eternitate. Spre marea mea surpriza nici masina nu il taie prea rapid.
Geodezice? Pai cum sa-ti explic... curba care descrie cel mai scurt drum pe o suprafata intre doua puncte se numeste geodezica. In plan geodezica este o dreapta, pe o sfera un cerc mare, un cerc in plan diametral. In model sunt 3 cercuri mari imbinate, aproximand sumar o sfera, deci... sunt inele geodezice.
Am in plan si un vas (care nu va fi denumit cos Smile ) facut prin taiere inclinata. Dar din lipsa de eruditie in lumea buna a traforajului habar n-aveam ca insasi SQ ne-a onorat cu prezenta ei - sa incercam sa n-o dezamagim.
Apropo de timp pierdut - azi ma apucasem sa finisez niste... ce altceva decat cosuri... cand am fost intrerupt de-o invitatie la vanatoare. Si am vanat vreo jumatate de ora, dar nu ne-am intors cu mana goala. Are aproape 9 kg, si e din specia Felis catus gigans, in traducere pe romaneste motan domestic urias, care se gasise sa o stearga prin vecini, sa vada daca gaseste vreun dulau sa-l clantane. Uf.
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Dum Mai 30, 2010 10:19 am

Andrei
Acesta a fost raspunsul scurt al lui Diever,bine ca nu ai ales raspunsul lung.LOLOL....
adrian

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Mai 30, 2010 10:21 am

Mai fratilor, e a doua oara cand cineva intr-un subiect aduce vorba de SQ; recunosc ca nu stiu, cine-i SQ?
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Mai 30, 2010 10:22 am

Sunt o groaza de membri inregistrati carora trebuie sa le compensez lipsa de activitate Smile.
LE: n-are nimeni chef de chat?
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Dum Mai 30, 2010 10:30 am

Florin
Very Happy ''Susieq4131'' - momentan nu are timp sa posteze ,doar s-a inscris pe forum, dar sper ca in curand o va face.
Nu stiu daca este o celebritate in domeniu dar stiu ca este o doamna foarte simpatica ,cu simtul umorului,cu care ma inteleg foarte bine.Sa-i acordam putin timp pana isi da sama ce si cum pe forumul nostru.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum