Traforaje electrice

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Scheppach...

Mesaj  dvo666 la data de Dum Mar 30, 2014 10:31 am

Diever a scris:Ei, pot spune ca am intrat in randul... motorizatilor, dupa ce am primit masina Scheppach Deco-Laser si vreo 11 tipuri si dimensiuni de lame. Impresia preliminara e de... extaz nu lipsit de agonie Smile. Arata superb, nu vibreaza, nu face galagie, cu lame Ultra sau Top Cut scoate niste taieturi cum nu credeam ca sunt posibile, care nu mai necesita finisare si cu un unghi de inclinare constant. Am folosit si lame spiralate, dupa mine sunt esentiale la debitari din panouri mari, cand nu iti mai arde de rotit cate-un metru patrat de placaj. "Agonia" vine de la precizie; mai am mult de exersat pana cand voi invata sa ghidez materialul incat sa pot urma linia modelului la fel de precis cum o fac cand tai manual cu rama. Am experimentat taierea in pachet (8 foi de placaj suprapuse - limitele se descopera prin depasirea lor Smile). Dupa parerea mea cheltuiala de 140 euro (110 masina si 30 cele 11 duzini de lame) se justifica.
Il mai ai? daca da... nu ai "agonizat" deloc pana acum la uzura tijei de la intinzator?
dvo666

Puncte : 12
Data de inscriere : 14/03/2014
Varsta : 45
Localizare : Targu Jiu

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Traforaje electrice

Mesaj  Diever la data de Sam Mai 03, 2014 10:46 pm

Scuze pentru intarziere - o mai am, mai taie, la tija intinzatorului nu am constat uzura, doar mecanismul cu biela al motorului mai face uneori galagie si atunci ii fac o revizie generala. Axele m-au pus pe ganduri la inceput, nu sunt masive ci tubulare din tabla rulata, dar vad ca sunt dimensionate bine. Nu stiu exact ce as face daca ar ceda vreun ax, din ce am vazut sunt presate in gauri, dar sunt sigur ca m-as descurca.In schimb de la o demontare am zapacit ceva la burduful care sufla aer si de atunci suflu cu plamanul propriu - iarna imi cam crapa buzele. De asemenea in bacurile de prindere ale lamelor s-a cam sapat sant si le-am mai planat prin slefuire. Singurele piese care se uzeaza sunt suruburile deprindere a lamelor si cheia inbus aferenta. Per ansamblu sunt placut impresionat de fiabilitate, o vreme ma intrebam ce m-as face daca masina s-ar strica si n-as mai reusi sa o repar. Intre timp hobby-ul meu s-a diversificat si nu mai e asa mare problema.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  emil.e la data de Dum Iul 13, 2014 7:23 am

Vand traforaj electric Recon 406mm SS16A la 229 . adus din germania.

emil.e

Puncte : 5
Data de inscriere : 13/07/2014

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: