Traforaje electrice

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Traforaje electrice

Mesaj  Admin la data de Mar Oct 13, 2009 11:45 am

Ar fi interesant sa ne impartasim unul altuia ce tip de traforaje folosim. Eu personal am traforat manual pana acum cateva luni, cand am achizitionat un traforaj electric, nepretentios, din Germania, la care a trebuit sa fac unele modificari pentru a-l putea folosi cu panze obisnuite. A fost o experienta pentru mine, dar acum m-am obisnuit si mi se pare extraordinar. Sunt curios, mai traforeaza cineva manual?
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 49
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

traforaj electric

Mesaj  cardaluc la data de Vin Oct 23, 2009 9:22 am

Salutare.
Asa cum am scris in mesajul de inceput, momentan folosesc un traforaj electric, tot din Germania achizitionat. Rexon VS4000A e modelul de traforaj, merge super bine, nu face mult zgomot si nici nu a costat chiar mult.
In trecut am folosit tot un traforaj electric Proxxon dar e mic si foarte zgomotos, nu se poate folosi intr-un apartament.
Eu nu am folosit niciodata, nici macar in scoala un traforaj manual.

Cardaluc
cardaluc

Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Iasi

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Traforaje electrice

Mesaj  adrian la data de Sam Oct 24, 2009 3:11 am

Eu am un traforaj electric King Kraft ,ca si Florin a trebuit sa-i fac modificari la clemele de prindere a panzei,este din Germania,cam 50 EUR,ma descurc cu el dar cred ca este mult inferior oricarui traforaj profesional.Nu stiu cum e sa lucrezi cu unul profesional,deoarece nu-mi pot permite sa-l cumpar ,dar din cate am vazut si citit pe siteuri pare enorma diferenta.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  andreifonz la data de Joi Noi 19, 2009 3:11 am

hmm, suna interesant, eu folosesc manual, si cred ca e cea mai buna optiune pt ca sunt începator. Dar sincer sa fiu as vrea si eu sa imi cumpar un traforaj electric, nu vreau nimic profesional, si vreau sa fie cat mai ieftin. Recomandati ceva marci in special ? calitate / pret bun?

andreifonz

Puncte : 9
Data de inscriere : 13/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Monzón - SPAIN

Sus In jos

Salut tuturor

Mesaj  Diever la data de Joi Noi 19, 2009 6:54 am

Va salut cu respect, ma bucur sa vad un site si forum dedicate hobby-ului nostru comun, traforajul.
Mai sunt unii care lucreaza cu rama, cel putin unul, chiar daca sper ca in curand sa-mi pot cumpara o masina. Din pacate la noi se poate afirma linistit ca piata hobby-urilor e una de lux, iar traforajul nu face exceptie; in conditiile in care hobby-ul predominant e supravietuirea de azi pe maine si, la clasa mijlocie Smile bautura in nestire s-au rarit mult cei care in timpul liber sa se apuce de "copilarii" (de parca bautul pana la inconstienta presupune studii de specialitate).
Deocamdata lucrez cu o rama, panze si placa Eichen, din Praktiker, de calitate destul de buna. In Praktiker am vazut si masini de traforaj, si spre ghinionul lor ma documentasem suficient ca sa nu ma frig; executie ca din topor, putere mica, lame numai cu stift (iar lamele, desigur, lipseau din oferta). Presupun ca va trebui sa caut prin Germania, cand mai ajung acolo. Alte oferte, ca Proxxon, nu m-au convins, nu am mare incredere in cele fara mecanism, la care lama e actionata doar inferior si tensionata in sus de un arc.
Am gasit un site al unui american care a proiectat si s-a apucat de cosntruit masini de traforaj dupa un proiect original, destinat sa asigure cursa lunga a lamei - ceea ce masinile cu brate oscilante nu prea pot. Folosea o curea dintata care parcurgea intregul cadru si era pusa in miscare oscilanta. Genial: extrem de lipsit de vibratii si eficent - din pacate vreo 2000 USD, la ei. Lucrurile bune costa. Am reproiectat mecanismul pentru a reduce inca si mai mult vibratiile si masele in miscare, dar timp si resurse sa construiesc masina... poate in alta viata Smile . Poate reusesc sa rezolv ceva de sarbatori - pana atunci, cu rama inainte!
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Salutare

Mesaj  cardaluc la data de Joi Noi 19, 2009 9:22 am

Nu e nevoie sa mergi in Germania ca sa-ti cumperi un traforaj. Traforajul meu e tot din Germania si l-am cumparat platindu-l aici , platind si transportul. Nu mai tin minte exact cat am dat, 220 Euro parca masinaria si vreo 35 Euro transportul. Cine e interesat ii pot da mailul persoanei cu care am discutat eu - corespondenta prin mail.
Parerea mea e ca te complici destul de mult cu proiectarea masinariei, confectionarea componentelor etc.

Cardaluc
cardaluc

Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Joi Noi 19, 2009 12:42 pm

Intr-adevar, Cardaluc are dreptate; suna frumos ce spui si cred ca toti am avut in plan odata sa construim un traforaj electric, dar cred ca acum nu mai e cazul. Eu am un traforaj electric cu adaptor pentru panze cu stift, dar i-am facut un dispozitiv simplu pentru a folosi panze obisnuite. Merge foarte bine si nu cred ca a costat mai mult de 50 euro. Mi-as dori un Hegner si este o firma la Brasov care comercializeaza, dar costa vreo 450 de euro, cel mai ieftin. In principiu toate fac acelasi lucru.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Noi 20, 2009 3:31 am

Este adevarat, dar cu nuante. Una e ca sunt prea sarac ca sa-mi cumpar lucruri ieftine, de aceea am cautat un model bine utilat; totusi ~250 de euro sunt mai multi decat pot aloca pentru hobby in acest moment. Pe de alta parte am multi prieteni in Germania, care ajung des in Timisoara, deci as avea si cine sa-mi aduca o masina; problema este ca nu as risca sa cumpar matza-n sac, daca ma pot exprima asa, mi-ar place sa vad pe ce dau banii inainte sa-i dau. In multe imagini de pe net nici nu se vede clar mecanismul de prindere, sa stiu ce lame accepta. Dar pe baza experientei voastre s-ar putea sa imi fac curaj si sa comand ceva, daca nu e 100% bun pot sa-l modific, am inginerie mecanica la baza si nu mi-as prinde urechile. Am gasit pe net ceva numit Scheppach Deco-Laser, daca nu ma insel, parea promitator. Laserul nu e esential, dar modelul urmator din gama era prea scump.
Va multumesc pentru sfaturi. Apropo, stiti ca traforaje mecanice exista de mai bine de 100 de ani? erau actionate cu pedale.
Diever

Sus In jos

Traforajul meu

Mesaj  adrian la data de Vin Noi 20, 2009 4:15 am

Diever asta este scula mea Very Happy [las asa inceputul lol..].Din Germania .de la LIDL sau ALDI nu mai tin minte.A fost la promotie in jur de 50 EUR.,am cumparat-o de 2 ani si deocamdata merge.In prima foto. vezi cum am modificat clemele de prindere,initial era cu ce vezi pe masa sculei Very Happy .Se vad si datele tehnice plus am facut si un plan general.Nu vibreaza tare si in general lucrez la viteza maxima.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Noi 20, 2009 6:08 am

Esti tare in scula Smile, felicitari. Sa te tina ani multi. Ce panze folosesti? E chiar adevarat zvonul cu panzele care au tot al treilea dinte "intors" ca taie pe ambele curse ale lamei si nu lasa bavura pe fata inferioara?
Voi cauta link-ul cu masina cu "cursa lunga" - face toti banii sa vezi un video cu propietarul cum taie o scandura groasa de-un tol in timp ce pe masa o moneda sta pe muchie, nederanjata de vibratii Shocked .
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Noi 20, 2009 6:29 am

''Reverse tooth blade'' apoooi...in ce priveste bavura ,de fapt lasa pe ambele parti, e drept ,ceva mai mica.Taie mai repede si sant mai bune cand tai ceva grosde la 12-15 mm in sus.''Flying dutchman'' [Olandezul zburator] folosesc eu momentan ,sant pe net.Mai cumpar de la Pracktiker dar astea sant simple si bunute.Siteul lui Florin, are un sponsor, care vinde panze bune,doar ca trebuie sa cumperi ceva mai multe, dar merita.
adrian

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Noi 20, 2009 6:31 am

Am uitat sa-ti spun ,ca la taiat manual nu sant bune ,cu dinti intorsi.
adrian

Sus In jos

traforaje electrice

Mesaj  tahamaha la data de Dum Noi 22, 2009 5:08 am

Am 2 traforaje electrice de vanzare aduse din import in sept. 2008; in functiune. Panze se gasesc in Romania, incl. in Bucuresti. Traforeaza placaj de pana la 1.5 mx1.5 m si 35/40 mm grosime sau mai multe placaje subtiri in acelasi timp. E necesar un spatiu de cca 20 mp.

tahamaha

Puncte : 4
Data de inscriere : 22/11/2009

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Dum Noi 22, 2009 5:18 am

Fa macar o poza ,daca crezi ca incap in poza. Neutral
adrian

Sus In jos

Mesaj  Avram Dan la data de Dum Noi 22, 2009 5:22 am

Ce tip de aparate electrice de traforat ai si la ce pret?

Avram Dan
Moderator

Puncte : 421
Data de inscriere : 02/10/2009
Varsta : 51
Localizare : baiut-maramures

Sus In jos

traforaj electric

Mesaj  tahamaha la data de Dum Noi 22, 2009 5:39 am

le fac poze si le postez, poate chiar maine...
Masinile sunt profesionale din China.
Pretul este in jur de 2500 euro/buc. (pretul de oferta este de 5000)

tahamaha

Sus In jos

trafor electric

Mesaj  tahamaha la data de Dum Noi 22, 2009 5:49 am

adrian a scris:Fa macar o poza ,daca crezi ca incap in poza. Neutral
a fost o gluma banuiesc...

tahamaha

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Noi 23, 2009 5:32 am

Euro europeni sau chinezesti? Smile Din bugetul meu iesi de mai bine de 10 ori. Daca as avea 2500 EUR de cheltuit as proiecta si construi o masina de traforat de mari dimensiuni, cu cursa lunga reglabila cu grosimea materialulului si compensata la vibratii de-ar sta pisica in coada. Oricum pare ceva de calibru industrial, si cred ca putini dintre noi ar vrea sa-si transforme hobby-ul intr-o afacere cu planuri, termene, angajati si contabil. Care ar mai fi distractia?
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Noi 23, 2009 6:23 am

Tahamaha ,desigur ca a fost o gluma,cred ca se vede din postarile mele ca am un simt al umorului destul de dezvoltat.Eu mi-am dat seama ca vorbesti de traforaje de uz industrial,dupa spatiul de care au nevoie si ma asteptam si la acest pret tot ''industrial''.Ca atare pentru mine era mort subiectul ,nu-mi ramanea decat sa glumesc pe seama lui .
adrian

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Noi 23, 2009 8:34 am

http://www.eclipsesaw.com/
O masina care face toti banii.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Noi 23, 2009 8:52 am

Parerea mea este sa revenim cu picioarele pe pamant. Toti visam la asa ceva si ne intrebam oare ce ar putea sa faca mai mult decat masina pe care o avem?
1. Mai putin zgomot.
2. Cursa mai mare a panzei.
3. Intindere automata a panzei printr-o simpla apasare de maner.
4. Viteza mai mare de taiere
5. Dispozitiv de schimbare rapida a panzei.
Merita? Nu stiu, multa lume spune ca da. Eu personal mi-as dori un Hegner multicut. Am testat una si am ramas impresionat, dar in principiu toate fac acelasi lucru. [img][/img]
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Noi 25, 2009 10:10 am

tahamaha, mai pui pozele?
Diever

Sus In jos

imagini trafor

Mesaj  tahamaha la data de Mier Dec 02, 2009 9:24 am

Diever a scris:tahamaha, mai pui pozele?

am incercat sa le pun dar nu-mi "iese" spune-mi te rog care e procedura; am un jpg cu doua imagini

tahamaha

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Dec 30, 2009 5:58 am

Ei, pot spune ca am intrat in randul... motorizatilor, dupa ce am primit masina Scheppach Deco-Laser si vreo 11 tipuri si dimensiuni de lame. Impresia preliminara e de... extaz nu lipsit de agonie Smile. Arata superb, nu vibreaza, nu face galagie, cu lame Ultra sau Top Cut scoate niste taieturi cum nu credeam ca sunt posibile, care nu mai necesita finisare si cu un unghi de inclinare constant. Am folosit si lame spiralate, dupa mine sunt esentiale la debitari din panouri mari, cand nu iti mai arde de rotit cate-un metru patrat de placaj. "Agonia" vine de la precizie; mai am mult de exersat pana cand voi invata sa ghidez materialul incat sa pot urma linia modelului la fel de precis cum o fac cand tai manual cu rama. Am experimentat taierea in pachet (8 foi de placaj suprapuse - limitele se descopera prin depasirea lor Smile ). Dupa parerea mea cheltuiala de 140 euro (110 masina si 30 cele 11 duzini de lame) se justifica.
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mier Dec 30, 2009 11:59 am

Ma bucur pentru tine Diever,s-o folosesti sanatos.Sant convins, ca ai sa tai ca un profesionist, cat de curand.Daca nu ai facut-o ,pana acum ,eu zic sa arunci o privire pe youtube, pentru ca sant multe filmulete din care poti sa inveti cateva trucuri.Astept ,cu nerabdare, prima ta lucrare, sa ne bucuram ,impreuna de ea.
adrian

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul