Pânze de traforaj

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pânze de traforaj

Mesaj  NumLock la data de Joi Feb 04, 2010 2:07 pm

Salutare

Am găsit aici mai multe tipuri de pânze pentru traforaj şi nu ştiu care sunt cele mai potrivite pentru un începător. Ce îmi recomandaţi ?
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 25
Localizare : Buzău

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Pânze de traforaj

Mesaj  Diever la data de Vin Feb 05, 2010 2:58 am

Eu am inceput (sau re-inceput) cu panze de marimile 3 si 5. O vreme mi-a fost suficient. Cam toate taie.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Vin Feb 05, 2010 6:06 am

Daniel
Cele de taiat lemn nr.3 si 4 mie mi se par potrivite pentru un incepator si pretul este bun pt 12 buc,restul modelelor sant scumpe.Nici la astea pe care ti le-am recomandat nu am vazut prea bine forma dintilor ,doar imi imaginez cam cum sant.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  cardaluc la data de Vin Feb 05, 2010 10:23 am

Salut.
Eu am luat de la firma respectiva toate modelele de panze care la aveau. Recomand "Panze traforaj 41 TPI". Au mai multi dinti si mi se pare ca taie altfel. Cei cu dinti mai putini raman pe spatele taieturii multe ... nush cum sa-i spun - franjuri Smile)
Eu le-am pus pe un traforaj electric, nu stiu cum s-ar comporta la unul manual.

Cardaluc
cardaluc

Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Avram Dan la data de Vin Feb 05, 2010 11:44 am

Eu recomand pinzele expuse pe site de Florin(spiralate de 0);eu am folosit la 'Victorian queen clock' '10 pinze ,cu traforaj electric.(aprox 2500 de gauri).Am cumparat recent de la 'Ambient' tot un tip de pinze spiralate de 0 ,tot de o firma germana insa nu taie la fel de bine;nu se rup.insa nu mai debiteaza.

`

'

Avram Dan
Moderator

Puncte : 421
Data de inscriere : 02/10/2009
Varsta : 51
Localizare : baiut-maramures

Sus In jos

Mesaj  NumLock la data de Vin Feb 05, 2010 1:11 pm

Mulţumesc de sfaturi Very Happy Mai am întrebare. Câţi dinţi are de exemplu o pânză de nr.1 şi câţi dinţi are o pânză de nr.2. Care e diferenţa de dinţi dintre numere ? Întreb pentru că pentru pânzele acelea ma iscumpe era precizaz numărul de dinţi/inch.
NumLock

Puncte : 198
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 25
Localizare : Buzău

Sus In jos

Mesaj  Avram Dan la data de Vin Feb 05, 2010 1:32 pm

Daniel cumpara pinze de '00'/ i-a legatura cu administratorul siteu-lui si o sa-ti dea toate indicatiile intr-un mod profesional
/

Avram Dan
Moderator

Puncte : 421
Data de inscriere : 02/10/2009
Varsta : 51
Localizare : baiut-maramures

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Feb 05, 2010 11:47 pm

Panzele cu numere mici sunt mai subtiri si au TPI (teeth per inch - dinti la un tol de 25.4 mm) mai mare. Numerotarea merge ceva de genul 2/0, 1/0, 0, 1... 12, primele fiind fine si cu dinti mai multi, ultimele cu dinti mai mari si deci mai rari. Mai exista si alte diferente - lamele mai cu pretentii au dinti mici, dar rari, dispusi cu spatiu mai mare intre ei pentru a favoriza evacuarea rumegusului, care poate deveni o problema la taierea materialelor groase. Deocamdata niste panze obisnuite, cu dintii dispusi normal, vor fi suficiente. Poate site-ul firmei germane Niqua te poate ajuta cu echivalari intre TPI si tpodimensiunea panzelor.
(offtopic) Avram Dan, ultimele tale posturi sunt afisate destul de ciudat pe calculatorul meu.
Diever

Sus In jos

Pânze de traforaj

Mesaj  manubebelu la data de Sam Apr 17, 2010 8:41 am

o intrebare pentru "masinisti": panzele pentru traf. electric sunt mai lungi decit cele pentru rama?
manubebelu

Puncte : 91
Data de inscriere : 05/11/2009
Varsta : 49
Localizare : dolj

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Apr 17, 2010 8:58 am

Sunt la fel.Toate panzele de traforaj se pot folosi si la traforajul electric si la cel manual. Exceptie fac doar unele panze mai groase, care au un stift la ambele capete si care se folosesc doar la masinile electrice, intr-o prindere speciala.La noi pe piata masinile electrice de traforat (vezi modelul Einhell, pe care il gasesti la magazinul Practiker), sunt echipate din start cu acest model de prindere la care nu poti pune decat panze cu stift la capat; pentru panzele obisnuite, aceste modele de masini trebuie echipate cu alt gen de prindere, care de obicei fiecare si-o face artizanal (chiar si eu am facut artizanal un model de prindere la masina mea).
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Lun Apr 19, 2010 2:07 am

Panzele de uz general, atat pentru masina cat si pentru manual au lungimea de 127 mm, cifra rotunda (5 inchi). Mai exista panze de uz specializat - mi s-a povestit ca in domeniul bijuteriei se traforeaza la greu, iar "rumegusul", cica, intra la pierderile de material. Sunt si unele bobinate, la metru, dar nu se prea incadreaza la necesitatile noastre.
Un dispozitiv clasic de simplu si functional folosesc masinile Hegner, pentru a adapta panzele normale la montura pentru panze cu stift. Se pare ca la ei panzele cu stift sunt considerate normale...
Diever

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Lun Apr 19, 2010 7:52 am

Apropos de stift am uitat sa va spun ca eu am batut afara stifturile cu ciocanul si am scapat de ele.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus