Protectia muncii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Protectia muncii

Mesaj  Diever la data de Vin Ian 22, 2010 1:47 am

Ce faceti fiecare pentru protectia personala in timpul lucrului?
Ce vedem prin filmuletele de pe net despre cum lucreaza meseriasii de dincolo arata a SF-uri. Personal am renuntat si la ochelari pana gasesc un model mai ergonomic decat cei cu banda elastica, care te fac sa te simti ca un scafandru de buget minim. Nici capacul de protectie al masinii de traforaj n-a rezistat mult, avea balamale subtiri si mi deforma si imaginea. La unele esente de lemn se recomanda si masca de praf peste nas si gura, dar mai am mult de asteptat pana voi putea lucra in tek, de pilda. In general incerc sa ma protejez bine... de frig, aterierul meu e intr-o pivnita fara incalzire proprie.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Protectia muncii

Mesaj  adrian la data de Vin Ian 22, 2010 2:50 am

Poti lucra limistit, cum vrei.Strainii pe care i-ai vazut, sant obligati sa prezinte, orice filmulet fac,cu tot tacamul ,in ce priveste protectia muncii .Asta, pentru ca odata postat, poate fi vazut de multa lume si poate fi dat in judecata, daca se intampla un accident[-asta ,nu mi-ai aratat ca trebuie s-o port, sau s-o fac ] .Asigurarile ,functioneaza destul de bine si se dau in judecata, pentru te miri ce.Numai cat se filmeaza ,tin cont de reguli.O chestie inedita, este ferastraul crcular ,care se opreste ,in cateva milisecunde daca iti prinde un deget,au incercat cu un cremvurst,de abia la zgariat, undeva pe youtube am vazut.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Vin Ian 22, 2010 3:45 am

La asta nu ma gandisem, precis ai dreptate. Pe dincolo obsesia asta cu datul in judecata a scapat de sub orice control, am citit odata si un top al despagubirilor acordate pentru incidente absurde, multe valorand mai multi bani dacat am sa vad in toata viata mea.
Totusi imi voi lua niste ochelari din policarbonat, model cu brate, aia mai sunt buni si de mers cu bicicleta - cam tot timpul port ochelari de soare cand merg cu bicicleta, sa scapi de gandul ca-ti intra ceva in ochi cand e traficul mai imputit e aur curat, dar sa porti ochelari de soare seara sau noaptea e atitudine de dupa blocuri. In rest am cochetat cu masca de hartie, numai ca ma simt aiurea daca masina nu sufla tot praful si trebuie sa-l suflu eu. Prin masca nu prea iese manevra. Poate patentez o masca speciala pentru traforaj, cu pai incorporat, si ma umplu de bani Smile.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Vin Ian 22, 2010 9:28 am

Diever, eu personal nu port nimic; daca stai sa te gandesti ce se poate intampla? Panzele nu sar in sus cand se rup, iar bucatile de placaj nici atat. Cand am achizitionat masina de traforat, primul lucru a fost sa scot protectia si partea laterala, care ma incomoda sa schimb panzele si sa curat masina. Eu am renuntat la tot ceea ce ma incomodeaza, in ceea ce priveste ochelarii, nu am folosit niciodata pentru ca nu cred ca e nevoie. Am in schimb un sort de bucatarie pe care l-am rechizitionat de la sotie; e foarte practic si il recomand.
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Sam Ian 23, 2010 10:15 pm

Diever
Cred ca lucrezi la viteza mica, de acea nu sufla suficient aer.Debitul de aer creste proportional cu viteza ,deoarece pompa ,este doar un burduf actionat de unul din brate.Cred ca ,daca ai confectiona un ventilator separat ,ceva de genul 12v ,cum sant cele din calculatoare ,probabil ar fi bun.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Ian 24, 2010 2:52 am

Viteza era medie spre mare, mai degraba cred ca suflatul a devenit reflex de la lucrul manual, cu rama. Problema e ca un unele zile am probleme cu ochii (pe care ii cam suprasolicit si la serviciu, de-am ajuns in cativa ani de la vedere perfecta la ochelari de vedere) si-ar trebui sa-i protejez pe cat posibil.
Admin, totusi nu cred c-o sa pot ajunge sa lucrez fara sa port nimic. La mine in atelier este destul de racoare, si oricum as putea fi vazut si-as rosi Smile.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Ian 24, 2010 5:10 am

M-am referit la faptul ca nu port nimic pentru protectie; efectiv nu ai de ce sa te protejezi cand lucrezi in placaj, dar am gustat gluma Smile
Admin
Admin

Puncte : 815
Data de inscriere : 16/09/2009
Varsta : 48
Localizare : Bocsa - jud. Caras-Severin

Vezi profilul utilizatorului http://www.traforaj.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos