Inca o frustrare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Inca o frustrare

Mesaj  adrian la data de Mar Ian 19, 2010 10:29 pm

Stau si ma intreb ,cat poate fi de greu sa postezi o data pe saptamana ,daca esti membrul unui forum,chiar daca intri ,doar sa saluti si sa spui grupului ca mai traiesti.Din 40 de membri ,5 sau 6 santem activi ,restul cred ca au emigrat Very Happy .De ce ,avem asemenea probleme cu comunicarea [retorica]? Aici nu conteaza cat de incepator esti, sau cat de bine stii limba romana ,conteaza sa participi la tema forumului ,altfel ce rost are ,sa te inscrii la un forum.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Inca o frustrare

Mesaj  cardaluc la data de Mier Ian 20, 2010 9:12 am

Salut, mie imi place comunicarea dar nu intotdeauna am chef de scris sau nu intotdeauna am timp, si atunci doar citesc ce se scrie si atat. Sunt si eu inscris pe alte forumuri si pe care intru 1 data la 2-3-4 saptamani si in care nu am scris niciodata nimic si nici nu scriu. Nu-mi place ceva la forumul respectiv sau ma intereseaza si nu prea. Si atunci daca nu sunt destul de interesat, nu particip la discutii. Forumurile acestea nu sunt din Romania, si trebuie sa scriu in engleza.
Recomandarea mea celor care sunt inscrisi sa participe daca sunt interesati de traforaj. Si asa suntem foarte putini, daca nici noi nu participam ... cine sa o faca?

Cardaluc
cardaluc

Puncte : 227
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Ian 21, 2010 2:56 am

Mai activez si pe alte forumuri si ma nemultumeste si pe mine lipsa de activitate de pe acest forum. E drept ca lucrarile de traforaj iau timp, dar nu trebuie sa fie activa doar rubrica de lucrari terminate. Putem vorbi de tot ce pot vorbi oamenii pe lumea asta; chiar si domeniul lemnului nu se termina la traforaj.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  andrei.visan la data de Mar Mar 30, 2010 1:08 pm

Problema e urmatoarea, lumea e grabita dupa lucruri mai mult sau mai putin importe, io-s o o fire mai inceata imi place sa fac un lucru incet si bine, lenes (puturos) o recunosc, nustiu fiecare are atitudini diferite. Parerea mea personala (si realista cred eu) e si fuga asta dupa bani, e de asteptat ca in secolu asta a vitezei si a "sclaviei" sa muncesti 10/zi si sa n-ai timp sa privesti in stanga si-n dreapta. Nustiu ce sa spun, sa fim optimisti, timpul le rezolva pe toate.

andrei.visan

Puncte : 20
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 28
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  andrei.visan la data de Mar Mar 30, 2010 1:18 pm

Diever, ar fi o iedee sa fie o rubrica pe forumul asta cu alte utilizari ale lemnului..........io spun ca-i un material pe cale de disparitie, la ce vrei tu ma refer, exploatare, daca o tinem tot asa cu defrisarile nustiu unde ajungem; materiale, greu sa gasesti lemn la propriu, si placaj de traforaj nu gasesti, numa pal, pfl, si mai stiu io ce rumegus presat........idei is o gramada

andrei.visan

Puncte : 20
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 28
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  adrian la data de Mar Mar 30, 2010 8:43 pm

Andrei
Adevarul despre consumul de lemn este intr-adevar trist ,dar astia sintem ,nu avem o gandire ecologica pentru asta fiecare din noi ar trebui sa fie mai atent si mai chibzuit cu mediul inconjurator...''go green, do your part and save the Earth'' .Noi nu prea santem buni nici unii cu altii,pe siteurile ecologice sau de energii alternative romanesti se poarta o gramada de discutii sterile nu prea se face nimic concret.
Ca sa nu cadem in aceeasi capcana a palavrelor inutile este foarte important sa postam exemple cat mai multe despre ce si cum facem ca sa putem fi un exemplu de urmat si pentru a fi constructivi.
Lemn pentru traforat va fi sper in cateva luni nuc,dud,mar,salcam,tei,brad,stejar cam asta am reusit sa pun deoparte in timp din ce am salvat cand cumparam lemn de foc.Problema mea este ca trebuie taiat de la 5 mm grosime pana la 15-25 mm,de ex nuc de 20 mm se se taie foarte greu dar de 10 sau de 5 se poate taia si manual.Acuma am inceput sa lucrez la un fierastrau cu panglica si la un slefuitor cu tambur, dar va merge destul de incet pentru ca nu am bani ca sa pot plati prelucrarile prin aschiere si materialele asa cum as vrea.Daca careva dintre voi santeti interesati ,pot sa postez pas cu pas fazele de lucru.
adrian

Puncte : 871
Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Mier Mar 31, 2010 12:44 am

In momentul acesta am mai mult lemn si placaj decat planuri pentru ele, si ma vor tine o buna bucata de vreme, in afara de cazurile cand devin foarte productiv sau capat foarte mult timp liber, Doamne fereste Smile.
Faptul ca majoritatea provine din recuperari imi mai linisteste sufletul. Cum sa zic - eu iubesc lemnul. Sunt fascinat de culorile, structirile, texturile, aroma si posibilitatile lui, il consider mai mult decat un simplu material. Am primit niste poze de la un coleg care-a vizitat un fabricant de masini de taiat cu laser, si erau acolo o multime de exemple de prelucrare, care aratau a arta la fel de autentica ca si lucrarile de traforaj. Doua hibe aveau dupa parerea mea: una e sa realizezi un design si alta e sa-l transpui manual in practica (ceea ce acolo facea masina) iar materialul era... carton ondulat! Strica tot efectul! Perceptia era distrasa de la formele reusite de banalitatea materialului. Trist de tot.
Lemnul este insa, sau a fost, viu. Prin ceea ce fac incerc sa mentin lemnul viu, sa-l fac admirat si pastrat dincolo de moartea sa biologica - si sa-mi usurez constinta de faptul ca poate am contribuit la aceasta moarte, in calitatea mea de cumparator de lemn care creaza cerere pentru acest material. Dar, oricum, fata de risipa si jaful care se fac in defrisari aportul meu e minor, am sanse bune sa ajung in raiul tamplarilor Smile.
Nu am nimic cu exploatarea - este necesara. Ce ne-am face daca taierea lemnului ar fi interzisa? Am ceva cu risipa, taiat mult si prelucrat putin, valoare adaugata redusa, organizare proasta si consecinte urate pentru viitor. E mare pacat.
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus