Scheppach Deco-laser

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Scheppach Deco-laser

Mesaj  Diever la data de Dum Mar 19, 2017 4:54 am

Si iata ca, dupa o cariera meritorie, venerabilul Scheppach deko-laser e pe cale sa inceapa o cariera noua (il voi pune si la sectiunea de vanzari-cumparari) - sau sa se pensioneze daca nu voi gasi amatori dornici sa treaca la profesionisti. Ramai cu bine, masinuta de incredere, am lucrat impreuna piese de s-ar gasi sceptici care sa puna la indoiala ca se pot face pe traforaj, am taiat centimetri de grosime, kilometri liniari de taietura si milioane de rotatii in jurul colturilor. Cu lame mai noi sau mai uzate, cu rezultate indoielnice la inceput si in crestere constanta de atunci incoace, pot spune ca am facut echipa buna impreuna si am provocat de multe ori sprancene ridicate si priviri admirative. Nu te voi uita cat timp voi lucra cu lemn, adica cel mai probabil restul vietii mele! Sad
Diever

Puncte : 443
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 46
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  alin74 la data de Vin Mai 05, 2017 1:53 am

adrian a scris:Multumesc pentru urare ,Diever.Apropo despre reglaj variabil al turatie,poate va prinde bine,mai ales celor care au traforaj electric cu turatie fixa.
Am aruncat ,pur si simplu, circuitul electronic ,variatorul de turatie si l-am inlocuit cu un autotransformator reglabil.Stiu,autotransformatorul nu-i chiar o piesa pe care o are toata lumea in camara.Dar cred ca,un transformator banal ,mai de putere 2-3 amperi,nu ar trebui sa fie o problema.Tensiunea maxima a motorului meu este  undeva la 60 V (cred ca multe-s cam la fel) .Deci daca nu aveam autotransormatorul as fi folosit un transformator cu mai multe iesiri,sa zicem 12-24-30-40-60 V .Nu ar fi fost un reglaj fin al turatiei ,dar as fi avut trepte suficiente pentru a taia materiale mult diferite.Dupa transformator se leaga o punte redresoare si basta.Motoarele sant cu perii,curent continuu.Din experienta mea pot spune ca am nevoie de turatia maxima,cel mai frecvent,la placaj ,lemn,MDF,OSB...Am nevoie de o turatie medie la unele materiale plastice,PVC.Iar de turatie mica am nevoie doar la alama,cupru,aluminiu.Deci trei trepte is suficiente.
Nu uitati chestia asta,mai devreme sau mai tarziu variatorul electronic se va strica Smile
Buna ziua si iertati-mi cutezanta de a intra in discutia d-voastra.Sunt nou pe forum de aceia iertati-mi stangaciile.Eu am cumparat de pe olx o masina de traforaj electrica dar cu motorul ars.
I-am inlocuit motorul ,si l-am alimentat la o sursa de alimentare in comutatie de 24v care a fost in prealabil eliminat semireglabilul pentru reglaj tensiune,iar in locul acestuia s-a conectat potentiometrul masini care era mult mai mare.Eu zic ca functioneaza ok odata ce nu am fluctuatii de viteza iar in sarcina nici atat.Un mic inconvenient ar fi ca turatia minima e putin cam mare.

alin74

Puncte : 11
Data de inscriere : 13/03/2017
Varsta : 43
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Joi Mai 11, 2017 9:39 am

Nu aveti pentru ce sa va scuzati, bine ati venit! Cu totii am fost la un moment dat noi veniti, unii asa au si ramas (sper sa nu fie cazul) si per ansamblu am ramas cam putini.
Cam asta ma deranja si pe mine la vechea masina, inainte sa ma bag in circuitul ei cu echipa de experti de la serviciu (cred ca e tot sursa in comutatie). Pe langa potentiometrul de pe panoul de comanda mai are pe cablaj niste semireglabile zdravan dimensionate, si m-am apucat sa le ajustez dupa ce am vazut si eu ca turatia mica era mare (iar cea mare enorma). Mai mult, si la lucrari unde ma descurcam cu viteza minima era doar temporar, dupa ce se mai "incalzea" iar crestea turatia. Asa ca l-am ajustat empiric si acum masina e perfecta, cu exceptia faptului ca nu se bat cumparatorii pe ea. Smile
Diever

Sus In jos

Mesaj  alin74 la data de Sam Mai 13, 2017 2:14 am

La masina mea motorul original era putin mai ciudat.Avea pe el un fel de tahogenerator iar in functie de turatie acest taho genera o tensiune mai mare sau mai mica in functie de turatie.Prin aceasta se putea mentine o turatie stabila chiar si in sarcina.

alin74

Puncte : 11
Data de inscriere : 13/03/2017
Varsta : 43
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj  Diever la data de Dum Mai 21, 2017 9:21 am

Hm, asta e bine, daca are reglaj de turatie in bucla inchisa inseamna ca e mai peste medie - de obicei la o taiere mai grea poti simti cum oboseste.
Diever

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2